„1919 w Łomnicy, czyli w powstańczym obozie”.

W poniedziałek 11 listopada 2013r. Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli zorganizowało obchody z okazji 95 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tematem przewodnim było powstanie narodowe 1918-1919 w Łomnicy pt. „1919 w Łomnicy, czyli w powstańczym obozie”.

Do udziału w rekonstrukcji Powstania Wielkopolskiego zostało zaproszone Wielkopolskie Towarzystwo Techniki Militarnej wraz z Grupą Rekonstrukcji Historycznej „DĄBROWA” z Wolsztyna. Naszym celem było odtworzenie wydarzeń, jakie miały miejsce w okresie od 3 stycznia 1919r. w Łomnicy, kiedy to dociera do miejscowej ludności komunikat o tym, że powstańcy są już w Nowym Tomyślu. Wiadomość ta dostarczona przez patrol powstańczy spowodowała, że utworzył się tam nieformalnie oddział, którego dowództwo powierzono Wacławowi Schulzowi. Pierwsze słowa w języku ojczystym, jakie zostały zapisane na kartach łomnickiej kroniki szkolnej przez ówczesnego nauczyciela, datuje się na 5 stycznia 1919 r, kiedy to do Łomnicy wkraczają pierwsi Powstańcy: z Lwówka, Opalenicy, Śremu, Bnina, Kórnika, Jarocina, Poznania i innych stron Wielkopolski

Widzowie obejrzeli cykl rekonstrukcji wydarzeń Powstania Wielkopolskiego z udziałem artylerii powstańczej Leichte Minenwerfer (co wzbudziło bardzo duże zainteresowanie wśród zwiedzających), pokaz umundurowania i sprzętu oraz sztab powstańczy z punktem rekrutacyjnym, które w całości przygotowało Wielkopolskie Towarzystwo Techniki Militarnej. Następnym miejscem, gdzie na dłużej mogliśmy skupić uwagę widzów był punkt opatrunkowy z okresu I Wojny Światowej Grupy Rekonstrukcji Historycznej ”Dąbrowa”. Zależało nam wspólnie na tym, aby wprowadzić widzów w klimat trudnych lat dążenia do niepodległości. Udało nam się również stworzyć atmosferę bezpośredniego kontaktu z historią. Pobyt w Muzeum Etnograficznym w Ochli pobudził historyczną wyobraźnię nie tylko zwiedzających ale również naszą. Były epokowe stroje i sprzęt, które przywieźliśmy ze sobą; były również epokowe zabudowania z wyposażeniem, które w 1919r. stanowiły sztab powstańczy w Łomnicy.
Widzowie mieli również okazję przyglądać się pracy służb medycznych przy opatrywaniu rannych powstańców oraz wykonywaniu zadań w punkcie rekrutacyjnum.

Dziękujemy organizatorom za udostępnienie nam terenu do inscenizacji a naszym kolegom z Wielkopolskiego Towarzystwa Techniki Militarnej za zaproszenie nas do współpracy.

Sylwia i Mariusz Rostkowscy
GRH DĄBROWA

Tagged under:

, , ,

Log in