7 zasad efektywnej nauki wg. Preply

Języków obcych zaczynamy się uczyć już w wieku przedszkolnym. Nauka ta początkowo wygląda jak zabawa i w ten sposób przekazywana jest dla najmłodszych. W latach późniejszych w szkole dość często niestety staje się tak, że nauka języka staje się przykrym obowiązkiem. Traci się zapał do nauki i jest ona mało efektywna. Czasami po wielu latach szkolnej nauk języka są trudności z tym, aby swobodnie porozmawiać po angielsku. Część osób postrzega naukę języka obcego jako długi i żmudny proces wymagający sporo wysiłku. Dobra znajomość języka jest obecnie kluczem do tego, aby osiągnąć sukces zawodowy, pomaga w poznawaniu nowych przyjaciół, poszerza horyzonty, umożliwia swobodne podróżowanie.

Jak zatem się uczyć, aby nauka przynosiła dobre efekty?

Jest to pytanie, które bardzo często pada z ust osób, które zaczynają uczyć się języka. Początkujący w tym temacie mają problemy z tym jak rozplanować swój czas poświęcony nauce języka. Na przykład język angielski nie jest językiem zbytnio skomplikowanym i wiele osób jest w stanie samodzielnie opanować jego znajomość. Tego języka można się uczyć samodzielnie zaczynając od podstaw, a kończąc na poziomie zaawansowanym.

  1. Pierwsza zasada dotycząca efektywnej nauki mówi o tym, żeby zacząć się uczyć języka na każdym etapie potrzebny jest plan działania. Niemożliwe jest stworzenie sobie realnego planu bez znajomości swoich potrzeb. Każda osoba ma indywidualne potrzeby i indywidualne predyspozycje. Tylko plan dostosowany do nich będzie efektywny. W planie warto uwzględnić nie tylko jeden najważniejszy cel, który pragnie się osiągnąć, ale również cele pomniejsze. Cele są tym co motywuje do nauki.
  2. Druga zasada to pozytywne nastawienie. Bez właściwego nastawienia trudno byłoby zrealizować jakikolwiek cel. Świetnie będzie jeśli realnie oceni się swoje możliwości biorąc pod uwagę różne czynniki między innymi takie jak systematyczność, oraz dyspozycyjność.
  3. Trzecia zasada to codzienne systematyczne ćwiczenia. Nauka jest procesem, którego niekiedy nie da się przyśpieszyć, aby proces ten był efektywny musi być powtarzany codziennie. W nauce ważne są ćwiczenia, powtarzanie, analizowanie.
  4. Czwarta zasada mówi o tym, że im częściej będziemy się uczyć tym szybciej osiągnie się zamierzony cel. Nie należy jednak przesadzać z ilością nauki w ciągu dnia. Uczenie się nie może być nudne, ponieważ to szybko zniechęca do nauki. Dlatego dobrze jest uczyć się korzystając z różnych form przyswajania sobie materiału. Mogą to być korepetycje przez komunikator Skype, może być obejrzenie serialu w wersji angielskojęzycznej, a może oglądanie ciekawych kanałów na Yo Tube.  Sposobów na naukę języka jest wiele i w celu urozmaicenia warto sięgać po te, które najbardziej będą odpowiadały. Można także korzystać z blogów językowych w których często są ciekawe informacje na temat sposobów na naukę języka.
  5. Według piątej zasady najważniejsze jest kierowanie się jakością w wyborze materiałów do nauki. Cena jest oczywiście istotna, ale niech nie będzie ona ostatecznym wyznacznikiem tego z jakich materiałów będzie się korzystać. Tanie nie zawsze jest dobre, a kupując tańsze rozwiązania można się skazać na to, że będą one mniej efektywne i w rezultacie trzeba będzie wracać do tych samych tematów jeszcze raz. Na pewno bardziej wiarygodne są źródła autoryzowane i cieszące się dobrymi opiniami innych użytkowników.
  6. Szósta zasada mówi o tym, że każda okazja żeby się uczyć jest dobra. Naukę języka należy dostosować do swoich możliwości. Jeśli lepiej nam jest się uczyć w zaciszu domowym to z tego korzystajmy, jeśli natomiast lepiej przyswajamy sobie materiał pracując w grupie to tego się trzymajmy. Nauka języka zawsze powinna być dopasowana do indywidualnych uwarunkowań ucznia.
  7. Siódma zasada mówi o innowacyjnych formach nauki. Nauka nie musi być nudna, wręcz przeciwnie ma cieszyć i być źródłem przyjemności, a nie stresu. Zestresowany człowiek ma małe szanse na to, aby przyswoić sobie nowe wiadomości. Uczyć się można praktycznie ze wszystkiego, dlatego nie należy unikać takich rozwiązań jak gry w obcym języku, fora, portale społecznościowe. Każdy kontakt z językiem może posiadać wymiar edukacyjny.  Nie są to jednak elementy, które całkowicie zastąpią naukę. Mogą to być jedynie atrakcyjne przerywniki, które naukę wspomagają. Należy jak najwięcej korzystać z języka, rozmawiać z innymi osobami w języku angielskim.  Do tego typu rozmów świetnie nadaje się internet, gdzie na specjalnych portalach są osoby z całego świata, z którymi można zacząć konwersacje po angielsku.

Najważniejszym warunkiem efektywnej nauki jest po prostu radość z uczenia. Jeśli każda chwila spędzona na nauce będzie chwilą przyjemną to efektywność nauki będzie wysoka. Jest takie samonapędzające się koło. Jeśli efektywność będzie wysoka to wzrośnie jednocześnie siła motywacji. I odwrotnie czyli wysoka motywacja stanowi gwarancję dobrej efektywności – podają nauczyciele z platformy Preply, zobacz stronę portalu gdzie można wybrać nauczyciela online i uczyć się np. przez Skype lub tradycyjnie,

Log in