Akumulator – kiedy trzeba kupić i co brać wtedy pod uwagę?

Akumulator to bateria zasilająca nasze auto. Bez niej nie jest w stanie ruszyć silnik, ani żadne inne urządzenia. Czasem zdarza się tak, że musimy tę baterię wymienić, gdy ładowanie już nie pomaga albo starcza na bardzo krótko.

Kiedy zacząć myśleć o wymianie?
Przede wszystkim wtedy, gdy mamy notoryczne problemy z rozruchem. Auto nie zapala od razu, musimy się trochę pomęczyć, żeby wreszcie wszystko zaskoczyło. Istotnym komunikatem auta może być również zapalająca się na chwilę czerwona kontrolka akumulatora. Zazwyczaj oznacza to problemy z naszą baterią, lub alternatorem.
Wymiary i pojemność
Podstawowe parametry, jakie musimy wziąć pod uwagę to przede wszystkim rozmiar i wymiary akumulatora. Na rynku dostępnych jest wiele produktów o rozmaitych wymiarach. Ważne więc, abyśmy spojrzeli do instrukcji obsługi naszego auta celem doboru odpowiedniego kształtu. Pomocne może się również okazać wyjęcie starego akumulatora i porównanie z nowym. Ważne, żeby udało się go wpasować w miejsce starej baterii. Kolejną bardzo ważną kwestią jest pojemność, tu również przyda się instrukcja. Na szczęście wiele firm zajmujących się sprzedażą części samochodowych pomoże nam dobrać odpowiednie urządzenie zarówno pod względem gabarytów, jak i pojemności na podstawie danych samochodu – marki, modelu, roku produkcji. Warto wiedzieć, że zbyt mała pojemność akumulatora będzie powodowała szybkie rozładowywanie i dalsze problemy z rozruchem. Bateria o zbyt dużej pojemności nie będzie z kolei całkowicie ładowana przez alternator, co w efekcie może powodować takie same objawy.
Gdzie kupić?
Kupno akumulatora to sprawa bardzo ważna. Ma on starczyć na wiele lat, najlepiej żeby było to około 4-5. Do tego jest nam potrzebny dobrej jakości sprzęt, dlatego warto zainwestować trochę więcej i kupić baterię, która starczy na długie lata. Istnieje wiele sklepów zarówno internetowych, jak i stacjonarnych, za pomocą których łatwo i przyjemnie dokonamy zakupu akumulatora. Można również skorzystać z pomocy serwisu, który w ramach pakietu usług również wymieni nasz akumulator i przyjmie stary. To ostatnie związane jest z przepisami prawa, w myśl których sprzedawca zobowiązany jest do przyjęcia od nas i zutylizowania starego akumulatora w przypadku sprzedaży nowego.
Zrób to sam – jak wymienić akumulator
Wymiana akumulatora to rzecz generalnie prosta. Przy pomocy odpowiednich kluczy odkręcamy klemy od akumulatora, jak również mocowanie, które trzyma go pod maską (jest to z reguły jedną bądź dwie śruby). Tak poluzowany można swobodnie wyciągnąć. Założenie nowego jest trochę bardziej skomplikowane. Tu bardzo ważna jest kolejność. Najpierw podłączamy plus, następnie minus. Przy odłączaniu akumulatora robimy to w odwrotnej kolejności! Może się zdarzyć, że podczas podłączania nowego akumulatora uruchomi się alarm w naszym aucie, dlatego też warto mieć w kieszeni kluczyki, aby nie ogłuchnąć szukając gorączkowo wyłącznika alarmu. Można oczywiście skorzystać z usług serwisów samochodowych, które za niewielką opłatą wymienią nam akumulator. W razie awarii można też poprosić o pomoc pogotowie akumulatorowe.
Specpart.pl wsparł nas merytorycznie.

Tagged under:

, ,

Log in