Auta flotowe – jak ich szukać, jakich szukać?

Podejmując decyzję o zakupie samochodów do firmy, musimy dokładnie zastanowić się nad tym, jakie mamy względem nich oczekiwania i potrzeby. Przedstawiamy parę istotnych rad.

Zastanawiając się nad zakupem pojazdów służbowych dla naszego przedsiębiorstwa, nie można zapominać o tym, że jest to niezwykle kosztowny wydatek, posiadający długofalowe konsekwencje. Z tych powodów dobrze jest przemyśleć wspomnianą kwestię dogłębnie, analizując z każdej strony oferty różnych producentów. Tylko w ten sposób będziemy mieć pewność, że podjęta przez nas decyzja będzie odpowiednia dla firmy.

Zacznijmy od potrzeb. Postawmy pytania, kto będzie korzystał z samochodów firmowych, przez jaki czas, mniej więcej na ile lat mają one starczyć, czy auta będą jeździć po mieście, czy raczej będą pokonywać dłuższe trasy. W ten sposób dowiemy się, jaki typ pojazdów będzie przydatny w naszym przypadku, a co za tym idzie, będziemy mogli odrzucić niepasujące do naszych oczekiwań oferty. Przykładowo flota skoda składa się z dwóch aut miejskich, dwóch kompaktów, dwóch SUV-ów i jednego auta premium.

Znając już potrzeby naszego przedsiębiorstwa, możemy przejść do oczekiwań finansowych. Oczywiście, jest to istotna kwestia, ale nie podejmujmy decyzji wyłącznie w odniesieniu do widełek cenowych. Dobrze jest zapytać się w salonie sprzedawców, czy w zależności od wielkości zamówienia proponowane są jakieś dodatkowe opcje lub bonusy – w przypadku niektórych marek do aut flotowych dorzucane są rozwiązania telemetryczne.

Pomyślmy także o tym, jak wybrana przez nas flota skody ma się kształtować, jeśli chodzi o wybrane wyposażenie. Oczywiście, prawdopodobnie nie zdecydujemy się na auta w pełnym wypasie, ale jednak dobrze by było, aby samochód oferował naszemu kierowcy coś więcej, niż tylko cztery koła, siedzenie i kierownicę. Pod tym względem też dobrze sprawdzić interesujące nas oferty – być może w podobnej cenie znajdziemy zupełnie odmienne propozycje, które będą się różniły poziomem wyposażenia?

Co dalej powinniśmy zrobić? Warto rozważyć stworzenie stanowiska w firmie polegającego na zarządzaniu naszymi zasobami samochodowymi. Flota skoda to zazwyczaj sporo różnorakich formalności i kwestii, które powinna mieć pod kontrolą określona osoba. W ten sposób będziemy mieli pewność, że nie pojawią się żadne niedopowiedzenia lub problemy, jeśli chodzi o sprawy związane z pojazdami służbowymi oraz że temat ewentualnych napraw, tankowań, ubezpieczeń i innych tego typu rzeczy będzie uporządkowany przez jednego pracownika.

Niezależnie od tego, czy do firmy jest nam potrzebny jeden samochód dostawczy czy też sto małych aut miejskich, konieczne jest dokładne przeanalizowanie istniejących rozwiązań i propozycji przed podjęciem ostatecznej decyzji. Pojazdy służbowe to na tyle istotna sprawa w każdej firmie, że nie należy kupować ich impulsywnie i pochopnie. W związku z tym mamy nadzieję, że stworzony przez nas poradnik znacząco ułatwi Wam poruszanie się w meandrach zagadnień związanych z zakupem aut flotowych.

Tagged under:

, , ,

Log in