„Co Polska dała światu” – wykład prof. Jerzego Roberta Nowaka

  1. maja gościł w Bibliotece Publicznej w Wolsztynie profesor Jerzy Robert Nowak.
    Zaprezentował zgromadzonym swoją prelekcję pt. „Co Polska dała światu”. Po wykładzie odbyła się dyskusja dotycząca aktualnej sytuacji w kraju.

Jerzy Robert Nowak, historyk (profesor wyższej uczelni) i publicysta, autor 82 książek i ponad 1800 publikacji prasowych (w tym około 1100 artykułów).

Urodził się 8 września 1940 r. w Terespolu nad Bugiem. Jako 16-latek wystąpił pod koniec października 1956 roku na wiecu Białej Podlaskiej, dostając największe brawa od paru tysięcy wiecujących. Uhonorowano tak odwagę jego wystąpienia, domagającego się m.in. pełnego wyjaśnienia sprawy zbrodni w Katyniu. W latach 1963-1965 należał do opozycji studenckiej w Warszawie. Odszedł z niej po sporach z dominującymi tam michnikowcami, przeciwstawiając się ich atakom na Kościół i Prymasa Tysiąclecia. Jako świetny znawca problematyki węgierskiej (należy do nielicznych cudzoziemców mianowanych za zasługi dla kultury węgierskiej nadzwyczajnym członkiem Węgierskiego Związku Pisarzy) zrobił ogromnie wiele dla upowszechnienia wiedzy o naddunajskich „bratankach”.

Źródło: jerzyrobertnowak.com

Log in