Cudze chwalicie… i swoje chwalcie! – graFestiwal po raz czwarty w Siedlcu

Wkrótce rusza czwarta edycja graFestiwalu, wyjątkowego cyklu wydarzeń artystycznych, który rok rocznie przyciąga do małej miejscowości rzesze zainteresowanych teatrem, muzyką i sztukami plastycznymi. To również czas i miejsce dla lokalnych artystów, którzy mogą zaprezentować swoją twórczość dla najbliższej społeczności oraz wymienić się doświadczeniem z grupami z całej Polski. Ideą graFestiwalu jest prezentacja atrakcyjnej i wartościowej sztuki: zarówno „cudzej”, jak i „swojej” oraz edukacja artystyczna dedykowana dla chętnych w każdym wieku. To wszystko w Siedlcu już od 10 do 13 września.
W tym roku festiwal odwiedzi Biały Teatr z Olsztyna, który przedstawi swoje dwa spektakle: „Po nitce do pępka” oraz „Kolebka do wynajęcia”. Olsztyńska formacja reprezentuje wyjątkowy gatunek teatru rapsodycznego, mającego na ziemiach warmińskich głębokie tradycje, który opiera się przede wszystkim na formie słowa – jego interpretacji i ekspresji. Inny kierunek objął Teatr Realistyczny ze Skierniewic, który zaprezentuje w Siedlcu swój ostatni „Manifest” – spektakl łączący teksty „wielkich autorów”, takich jak: Adam Mickiewicz, Thomas Stearns Elliot i William Szekspir wraz z autorskimi refleksjami. Warto przyjść na skierniewicki pokaz, by zobaczyć jak dojrzała forma teatralna łączy się z młodzieńczą energią aktorek i zachwycającymi rozwiązaniami ruchowymi.

Podczas graFestiwalu teatr przenika się z innymi formami sztuki – między innymi z muzyką. Kto przyjedzie do Siedlca będzie miał okazje posłuchać dwie wspaniałe artystki: w piątek swój koncert wykona Luzy – piosenkarka odkryta za niemiecką granicą, której utwory oczarowują słuchaczy połączeniem gitary akustycznej i głosu przypominającego Norę Jones. Wielkim wydarzeniem będzie również zakończenie festiwalu – wówczas Ola Bilińska zaprezentuje swój najnowszy album „Berjozkele”, który zwyciężył w ostatnim konkursie Polskiego Radia na Folkowy Fonogram Roku. Ola, śpiewając pieśni wieczorne w języku jidisz, stworzy z pewnością subtelną atmosferę, utkaną z sennych opowieści i kołysanek.
Dzieci także ucieszą się na siedlecki festiwal. Dla nich został przygotowany „niedzielny poranek” – spektakl „Rzepka” na podstawie wiersza Juliana Tuwima, gry i zabawy teatralne dla dzieci i rodziców oraz spektakl lalkowy, finał warsztatów prowadzonych przez Ryszarda Muzyczuka. Oprócz wspomnianych warsztatów lalkarskich dzieci i młodzież będą mogli spędzić twórczo czas na warsztatach sztuki współczesnej, prowadzonych przez Alicję Brudło, które zakończy wspólna wystawa. Z kolei dla starszej młodzieży i dorosłych dedykowane są warsztaty z carvingu – rzeźbienia w owocach i warzywach, które poprowadzi Martyna Kimstacz, także lokalny talent.
Festiwal otwiera siedlecki Teatr Parawan ze spektaklem „Denat”, zaś tradycyjnie w niedzielę gospodarze, Teatr Paragraf-2, przedstawią wyczekiwaną premierą – muzyczny spektakl „Ameryka” na podstawie powieści Franza Kafki. Wszystkie wydarzenia odbywają się w Gminnym Ośrodku Kultury w Siedlcu, wstęp wolny. Zapraszamy do Siedlca!

Program graFestiwalu 4
10-13 września 2014
czwartek
18:00 otwarcie wystawy – finał warsztatów sztuki współczesnej
18:30 „Denat” Teatr Parawan”
19:30 „Po nitce do pępka” Biały Teatr

piątek
18:00 „Kolebka do wynajęcia” Biały Teatr
19:00 koncert Luzy

sobota
18:30 Otwarty Stół – finał warsztatów carvingu
19:00 „Manifest” – Teatr Realistyczny

niedziela
11:00 „Rzepka” – Teatr Asy z Naszej Klasy
11:30 gry i zabawy teatralne dla dzieci i rodziców
12:00 pokaz warsztatów lalkarskich – spektakl dla dzieci
19:00 „Ameryka” Teatr Paragraf-2
21:30 koncert Oli Bilińskiej

warsztaty sztuki współczesnej
wiek uczestników: 10-16 lat
prowadzący: Alicja Brudło
terminy: 5.09 10:00 do 13:00, 6.09 13:00 – 16:00, 9.09 i 10.09 od 16:00 do 18:30

warsztaty tworzenia i animacji lalek teatralnych
wiek uczestników: 7 – 15 lat
prowadzący: Ryszard Muzyczuk
terminy: 5.09,6.09,12.09 od 10:00 do 13:00, 13.09 od 9:00 do 12:00

warsztaty carvingu: rzeźbienia w warzywach i owocach
wiek uczestników: dorośli i młodzież od 16 r.ż.
prowadzący: Martyna Kimstacz
termin: 13.09 od 13:00 do 18:00

Wszystkie wydarzenia odbywają się w Gminnym Ośrodku Kultury w Siedlcu, wstęp wolny.
Zapisy na warsztaty: +68 3848 069

grafestiwal4

Tagged under:

,

Log in