Czy jest sposób na obniżenie raty we frankach?

W środę wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński przedstawił rekomendacje do zawirowań związanych z kredytami zaciągniętymi we frankach. Ministerstwo przygotowało propozycje dla banków oraz zmiany regulacji prawnych. Co do banków to proponuje się stosowanie ujemnej stawki LIBOR, przewalutowanie, wakacje kredytowe do 3 lat. Jeśli chodzi o rozwiązania prawne, zaproponowano m.in. ograniczenie ryzyka kursowego kredytobiorcy, ograniczenie wprowadzania w czasie trwania umowy dodatkowych zabezpieczeń na wypadek zmian kursowych, zaprzestanie traktowania umorzenia części kredytu jako opodatkowanego przychodu po stronie kredytobiorcy, zaliczenie kosztów umorzenia do (podatkowych) kosztów uzyskania przychodu banków.
Propozycje ministerstwa z pewnością rozczarowały większość pożyczkobiorców, dla których wartość kredytów mieszkaniowych według NBP, na koniec listopada 2014 r. wynosiła 349 525 mln zł, w tym denominowanych we frankach 130 981 mln zł .
Tak naprawdę co z tego wyniknie trudno przewidzieć. Jedno jest pewne. Już dziś można samemu postarać się o obniżenie wysokości raty kredytu walutowego.

Czy jest sposób na obniżenie raty we frankach? Jednym ze sposobów jest negocjowanie wysokości raty z bankiem. Taka sytuacja jest korzystna zarówno dla kredytobiorcy, jak i dla banku. Przed wystąpieniem do banku o zmniejszenie rat, warto sprawdzić umowę, czy występują w niej zapisy na temat warunków karencji lub przedłużenia okresu kredytowania.
Inną z możliwości jest przewalutowanie kredytu, jednak metoda ta jest odradzana, o czym wspominają m.in. eksperci z serwisu FUKO „Przy tak niekorzystnym kursie przeliczenie kredytu na złote zaowocuje tym, że pomimo kilku lat spłaty zadłużenie będzie znacznie większe niż kwota wypłaconego kredytu. „
Według FUKO, najkorzystniejszym sposobem może okazać się zakup franków w kantorach internetowych. FUKO stworzyło nawet specjalny przelicznik kursów walut, dzięki któremu z łatwością znajdziemy najkorzystniejszą ofertę. W tym przypadku oszczędności mogą okazać się znaczące.
Najcenniejsza rada jakiej można udzielić kredytobiorcom, to nie podejmowanie pochopnych decyzji. Obecne zamieszanie związane ze szwajcarską walutą nie będzie trwać wiecznie i perspektywiczne myślenie może okazać się kluczowe dla tej sytuacji.

Tagged under:

, ,

Log in