Grodzisk Wlkp – odnowiono rzeźbę Marcina Rożka.


Środkami Gminy Grodzisk Wielkopolski udało się odnowić rzeźbę Marcina Rożka, znajdującą się na miejscowym cmentarzu. Dzieło Rożka przedstawia matkę z dzieciątkiem. Rzeźba umieszczona jest na nagrobku Bronisławy Adamek (z domu Chylewska) .Urodzona w Warszawie, zmarła w wieku 26 lat, 11 listopada 1925 roku, w pierwszym roku małżeństwa. Żona Alfreda Adamka adwokata i notariusza zamieszkałego w Grodzisku Wielkopolskim.
Prace remontowe obejmowały przede wszystkim oczyszczenie oraz impregnację środkami wzmacniającymi i zabezpieczającymi, naprawę spękań, uszczelnienie spoin, wykonanie nawierzchni z płyt śrutowanych i bazaltowych.

Koszt rewitalizacji pomnika wyniósł 2950 zł.
Dla przypomnienia podamy, że Marcin Rożek to znany wolsztyński artysta rzeźbiarz, którego działa można znaleźć na całym świecie. Muzeum Marcina Rożka, znajduje się w Wolsztynie, w domu który został wybudowany według jego koncepcji w 1934 roku. Marcin Rożek urodził się 8 XI 1885r. w Kosieczynie koło Zbąszynia. W 1893r. wraz z rodziną przeprowadził się do Wolsztyna. Więcej o Marcinie Rożku można przeczytać na stronie Muzeum Regionalnego w Wolsztynie.

Zdjęcia UM Grodzisk Wlkp

 
Google has deprecated the Picasa API. Please consider switching over to Google Photos

Log in