Grodzisk Wlkp – Pielgrzymka do grobu Ojca Bernarda

Jak co roku, w pierwszą sobotę września mieszkańcy Grodziska Wielkopolskiego wyruszyli na pielgrzymi szlak, do grobu ojca Bernarda w Lubiniu. Tegoroczna, XII już pielgrzymka odbyła się 6 września.
Jako pierwsi, już o godzinie 4.00 na szlak wyruszyli biegacze. Blisko 40 rowerzystów Grodzisk Wielkopolski opuściło o godzinie 5.00. Po nich, o godzinie 6.00 po raz pierwszy na pielgrzymi szlak do Lubinia wyruszyła grupa na rolkach.
Wszystkie grupy pożegnał Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Henryk Szymański, życząc szczęśliwego i bezpiecznego dotarcia do celu.
Po godzinie 8.00 na grodziskim Starym Rynku zaczęli gromadzić się pielgrzymi, na których czekało ponad 700 miejsc w 14 autokarach. Po wysłuchaniu hejnału Grodziska Wielkopolskiego, pożegnani przez Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego Henryka Szymańskiego i księdza dziekana Marka Sobkowiaka, grodziszczanie wyruszyli do lubińskiego klasztoru.

 
Google has deprecated the Picasa API. Please consider switching over to Google Photos

Msza święta w klasztorze benedyktynów rozpoczęła się o godz. 9:45. Przewodniczył jej Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki, w asyście Proboszczów grodziskich parafii.
Wszystkich zgromadzonych powitał jak zawsze bardzo serdecznie Przeor lubińskiego opactwa ojciec Izaak Kapała. Podkreślił ogromne znaczenie, jakie dla procesu beatyfikacji zakonnika ma grodziski cud i tradycja pielgrzymowania do jego grobu. Tradycyjnie, delegacja z firmy Hoop Polska przekazała na ręce Przeora kosz z tradycyjną źródlaną wodą grodziską, a przedstawiciele Browaru Fortuna kosz z butelkami próbnej partii grodziskiego piwa. Następnie, Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Henryk Szymański w asyście Przewodniczącego Rady Miejskiej Marka Kineckiego, Przeora lubińskiego klasztoru ojca Izaaka Kapały oraz dzieci z Zespołu Tańca Ludowego Cybinka Grodzisk, złożył wiązankę kwiatów przy grobie ojca Bernarda.
We mszy świętej wzięło udział blisko 1000 osób: biegaczy, rowerzystów, rolkarzy, pielgrzymów przybywających autokarami oraz własnymi środkami transportu. Oprawę muzyczną zapewnił grodziski chór OTTIMO oraz Kamil Sikorski.
Po mszy świętej, organizatorzy przygotowali poczęstunek dla wszystkich pielgrzymów.
Około godziny 13.00 pielgrzymi udali się w drogę powrotną. Pełni wrażeń i z mocnym postanowieniem powrotu na gościnne wzgórze lubińskie już za rok.
Na pamiątkę każdy z uczestników otrzymał lawendę.
UM Grodzisk Wielkopolski

Log in