Grodzisk Wlkp – Wizyta ambasadora Republiki Zambii

Od czwartku do soboty (18 – 20.09.2014r.) trwała wizyta ambasadora Republiki Zambii Bwalya S. K. Chiti, który gościł w Grodzisku Wielkopolskim i Poznaniu. Ambasadorowi towarzyszył pochodzący z Zambii i mieszkający od wielu lat w Karczewie poseł na Sejm RP Killion Munyama, a w części wizyt uczestniczył członek Zarządu Powiatu Grodziskiego Sławomir Górny.
Podczas pobytu w naszym mieście, ambasador odwiedził kilka przedsiębiorstw, goszcząc w firmach, reprezentujących różne branże: Grobud Sp. z o.o., Opal Sp. z o.o., Ubojnia Drobiu Leszek i Jerzy Smolarek Sp. j. z Wielichowa, PHP Olejnik z Wąbiewa.
W Poznaniu z kolei, ambasador odwiedził Uniwersytet Medyczny, Wyższą Szkołę Prawa i Administracji oraz Wyższą Szkołę Handlu i Usług. Jak powiedział, Polska jest atrakcyjnym krajem dla przyszłych studentów z Zambii z uwagi na wysoki poziom nauczania, a dotychczasowi, zambijscy absolwenci, którzy studiowali w Polsce, najczęściej wybierali medycynę, chemię i ekonomię (tę ostatnią na poznańskiej Akademii Ekonomicznej ukończył poseł).
Celem wizyty było nawiązanie współpracy między Polską a Zambią, także w dziedzinie szkolnictwa wyższego.
Killion Munyama powiedział, iż jest przekonany, że obecność ambasadora to pierwszy krok w rozwoju współpracy polsko – zambijskiej, i – jak podkreślił – będzie osobiście wspierał każdą inicjatywę nawiązania takiej współpracy, zarówno w dziedzinie gospodarczej, jak i kulturalnej.
W październiku ma się odbyć w Warszawie forum biznesowe, na które przyjadą przedstawiciele zambijskiego biznesu, a także reprezentanci tamtejszych uczelni.
Starostwo Powiatowe Grodzisk Wielkopolski

 
Google has deprecated the Picasa API. Please consider switching over to Google Photos

Log in