II Międzynarodowe Spotkania z Muzyką Cerkiewną

W dniach od 20 do 23 sierpnia 2015 roku na terenie czterech powiatów: grodziskiego, nowotomyskiego, poznańskiego i wolsztyńskiego, miały miejsce II Międzynarodowe Spotkania z Muzyką Cerkiewną.
Muzyka cerkiewna stanowi jeden z ciekawszych nurtów kultury muzycznej Europy. Założeniem artystycznym kilkudniowego festiwalu było zaprezentowanie zaproszonych chórów i piękna śpiewów cerkiewnych. Melomani mogli usłyszeć koncerty muzyki cerkiewnej w wykonaniu dwóch chórów zagranicznych:
Chóru Parafii Prawosławnej pw. Soboru Wszystkich Świętych Białoruskich
z Grodna (Białoruś), dyrygent: Natalia Gaplicznik,
Państwowego Chóru „Vilnius” z Wilna (Litwa), dyrygent: Arturas Dambrauskas,
oraz z Polski – poznańskiego Chóru Kameralnego „Cappella Musicae Antiquae Orientalis” z Poznania, dyrygent: Leon Zaborowski.
Festiwal miał wymiar międzynarodowy (udział w nim wzięły chóry z Białorusi, Litwy i Polski) oraz zasięg regionalny: odbyło się 13 koncertów muzyki cerkiewnej w 10 miejscowościach Wielkopolski (Opalenica, Wolsztyn, Woźniki, Kębłowo, Siedlec, Obra, Wielichowo, Rostarzewo, Poznań, Grodzisk Wielkopolski). Bardzo dziękujemy parafiom za pomoc w organizacji. W czasie wolnym chórzyści mieli możliwość zwiedzenia wybranych miast w Wielkopolsce.

Na terenie powiatu grodziskiego koncerty odbyły się w:
kościele Klasztornym Franciszkanów na Wzgórzu Wyrwał w Woźnikach,
kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Rostarzewie,
kościele pw. św. Marii Magdaleny w Wielichowie.
Finałem II Międzynarodowego Spotkania z Muzyką Cerkiewną był KONCERT GALOWY, który miał miejsce w niedzielę, 23 sierpnia br., w kościele farnym w Grodzisku Wielkopolskim, w którym zaprezentowały się przed wszystkimi zespoły uczestniczące w Festiwalu.
Całość poprowadził Leon Zaborowski, a wprowadzenia i powitania gości dokonał: Sławomir Górny – członek Zarządu Powiatu Grodziskiego. Z zaproszenia organizatorów skorzystali:
Mariusz Polarczyk – prezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Poznaniu,
Zygmunt Jeżewski – członek Zarządu Powiatu Poznańskiego,
Artur Kalinowski – sekretarz Gminy Grodzisk Wielkopolski.
Na końcowe wydarzenie do hotelu BEHAPOWIEC dołączyli także:
Dorota Jaśkowiak – przewodnicząca Rady Powiatu Grodziskiego,
Mariusz Zgaiński – starosta grodziski,
Tomasz Szulc – burmistrz Opalenicy.
Połączone chóry zaprezentowały się przed publicznością we wspólnym repertuarze, nie zabrakło GAUDE MATER POLONIA, który to hymn, publiczność odśpiewała na stojąco i nagrodziła całość gromkimi brawami.
Jako podziękowanie, dyrygenci chórów otrzymali stosowne listy gratulacyjne i kwiaty. Dodatkowe życzenia spłynęły na ręce dyrygenta Leona Zaborowskiego, z okazji 30 – lecia istnienia poznańskiego chóru „Cappella Musicae Antiquae Orientalis”. Życzenia składali: Sławomir Górny – członek Zarządu Powiatu Grodziskiego, Zygmunt Jeżewski – członek Zarządu Powiatu Poznańskiego, Mariusz Polarczyk – prezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Poznaniu oraz przedstawiciele pozostałych chórów.
Dalsza część przemówień i wystąpień miała miejsce w hotelu BAHAPOWIEC w Grodzisku Wielkopolskim, gdzie przed zebranymi, w części artystycznej, zaprezentował się m. in. Piotr Kałużny /Pianista, kompozytor, aranżer i dyrygent. Wykładowca Akademii Muzycznej we Wrocławiu i Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor kompozycji jazzowych, popularnych i symfonicznych oraz aranżer wielu utworów różnych stylach muzycznych. Pisze artykuły o muzyce i hasła muzyczne np. do Encyklopedii Britanica. Prowadzi warsztaty muzyczne. Grał w wielu orkiestrach jazzowych, zespołach bluesowych i fusion. Pisał muzykę do spektakli teatralnych i filmów animowanych. Współtwórca grupy jazzowej String Connection.
Brał udział w nagraniach niezliczonej ilości płyt. Najbardziej interesuje się harmonią i ekspresją w muzyce. Współpracował z takimi muzykami jak Henryk Miśkiewicz, Krzesimir Dębski, Michał Urbaniak, Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Wrombel, Krzysztof Przybyłowicz Adam Wedt, Janusz Muniak, Jerzy Milian, Jan Cichy, Wojciech Kowalowski, Piotr Biskupski, Brandon Furman, Mariusz Bogdanowicz i innymi..Akompaniował wielu wykonawcom muzyki popularnej i jazzowej m. in. Natalii Cole, Hannie Banaszak/ z Eweliną Rajchel.

Fundatorami tegorocznego Festiwalu byli: starosta grodziski, starosta poznański, burmistrz Opalenicy, burmistrz Wolsztyna, wójt Gminy Siedlec oraz sponsorzy: Waldemar Ślebioda – firma EMABO – Sepno, Natalia i Przemysław Olejnik – Przedsiębiorstwo Handlowo Produkcyjne OLEJNIK – Wąbiewo, Renata i Zbigniew Kaczor – firma MAXIM – Maksymilianowo, Jacek Jaworowicz – firma JAWOR –– GRODZISK WIELKOPOLSKI.
Dyrektorem Festiwalu, jak przy poprzedniej organizacji był: Leon Zaborowski. Organizacja koncertów przypadła Leonowi Zaborowskiemu oraz Jarosławowi Świrszczowi, a ich prowadzenie Leonowi i Lajli Zaborowskim.
II Międzynarodowe Spotkania z Muzyką Cerkiewną zorganizowali: Wolsztyński Dom Kultury, Chór Kameralny „Cappella Musicae Antiquae Orientalis” z Poznania. Z ramienia powiatu grodziskiego: Starostwo Powiatowe w Grodzisku Wielkopolskim.

 
Google has deprecated the Picasa API. Please consider switching over to Google Photos

Źródło: Starostwo Grodzisk Wlkp

Tagged under:

,

Log in