Jak ocieplić garaż?

Ocieplenie garażu to nie tylko zabieg, który ma na celu zmniejszenie zużycia energii potrzebnej do ogrzania budynku. W przypadku garaży podziemnych równie ważne jest bowiem to, że izolacja stropu musi spełniać wysokie wymagania akustyczne, cieplne i przeciwpożarowe zgodnie z ustalonymi przez przepisy prawa warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Istotne jest także to, aby izolację można było łatwo montować do stropu od strony nieogrzewanej bez ograniczeń temperaturowych, a także aby była ona odporna na uszkodzenia i zniszczenia, a przy tym łatwa w konserwacji i estetyczna. Jaki materiał wybrać więc do ocieplenia garażu?

Jakich materiałów używa się do ocieplania garaży podziemnych i jak wyeliminować mostki termiczne?

Jak dowiedzieć się można ze strony internetowej Knauf Insulation, do ocieplania nieogrzewanych garaży podziemnych wykorzystuje się przede wszystkim nowoczesne wełny mineralne oraz drzewne. Wynika to z faktu, że charakteryzują się one wyższą klasą odporności na ogień niż wszechobecny w niemal wszystkich innych instalacjach ociepleniowych styropian. Ponadto w odróżnieniu od styropianu materiały te nie topią się pod wpływem wysokich temperatur i mają o wiele niższy współczynnik przewodzenia ciepła, co pozwala na osiągnięcie podobnego poziomu ocieplenia przy zastosowaniu znacznie cieńszej warstwy izolacji. Wełny drzewne i mineralne to również idealne materiały jeśli chodzi o izolację akustyczną – są w stanie wygłuszać zarówno dźwięki powietrzne, jak i uderzeniowe, zapewniając mieszkańcom pomieszczeń znajdujących się nad podziemnym garażem pełny komfort użytkowania domu czy mieszkania.

Co do mostków termicznych – na ich wyeliminowanie nie pozwoli nam niestety samo dobranie materiałów najwyższej jakości. Konieczne będzie także odpowiednie zaplanowanie ich rozmieszczenia w obrębie stropu garażu nieogrzewanego. Warto zaznaczyć, że najczęstszą metodą wykorzystywaną w ocieplaniu stropów podziemnych garaży jest izolacja od wewnątrz, co oznacza, że warstwę materiałów ociepleniowych układa się od strony nieogrzewanej, a niemal wszystkie prace remontowe przeprowadzane są wyłącznie w samym garażu podziemnym. Dzięki temu układając warstwę materiałów izolacyjnych, nie zmniejszamy powierzchni użytkowej parteru, a jedynie obniżamy nieznacznie strop pomieszczeń znajdujących się pod ziemią. Aby z całą pewnością uniknąć wystąpienia mostków termicznych, warto jednak zawsze przedłużyć warstwę zewnętrznej izolacji termicznej ścian parteru co najmniej o 0,5 m poniżej stropu nad piwnicą.

Warto jednak pamiętać także, że jeżeli ściany garażu podziemnego nie są ocieplone, po wykonaniu ocieplenia stropu pomiędzy parterem a garażem, należy zadbać także o ułożenie warstwy izolacji od wewnątrz w miejscu tak zwanego wieńca stropowego, czyli po prostu około 50 cm od stropu po stronie ścian. Ma to znaczenie przede wszystkim w już stojących budynkach, gdyż do niedawna miejsce to stanowiło potencjalny mostek termiczny nawet przy otoczeniu całego budynku warstwą izolacji ze względu na wykonanie tej części konstrukcji z zimnego żelbetu o wysokim współczynniku przewodzenia ciepła. W przypadku nowo budowanych domów kwestia ta nie stanowi jednak już problemu, gdyż z czasem zmieniły się wymagania dotyczące grubości izolacji termicznej ścian domu, przez co również wieniec stropowy musi być odpowiednio zaizolowany.

Jak ociepla się garaże blaszane?

W przypadku garaży blaszanych – często ocieplanych styropianem – najważniejszą różnicę stanowi fakt, że są to pomieszczenia wolno stojące, w świetle prawa nieuznawane nawet za budynki ze względu na tymczasową konstrukcję. Z tego względu nie ma tu konieczności wykonywania izolacji, która spełni warunki akustyczne, cieplne oraz przeciwpożarowe. Samo wykonanie lub nie ocieplenia garażu blaszanego zależy więc tylko i wyłącznie od potrzeb jego właściciela.

Tagged under:

, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zBLOGowani.pl

Log in