Jak znaleźć odpowiednią ekipę budowlaną?

Czym powinna charakteryzować się dobra firma budowlana oraz jak znaleźć odpowiedzialną ekipę?

Czym powinna charakteryzować się dobra firma budowlana oraz jak znaleźć odpowiedzialną ekipę? Na samym początku rozpuśćmy wici wśród naszych znajomych – a nuż okaże się, że ktoś zna zaufaną i sprawdzoną firmę, z której usług niedawno korzystał. Możemy również poratować się opiniami dostępnymi w internecie, ale w tym wypadku radzimy być ostrożni – bardzo często okazuje się, że recenzje wystawiane firmom na portalach i forach internetowych zupełnie mijają się z prawdą.

Szukajmy doświadczonych ekip, nie tylko pod względem obecności firmy na rynku, ale również wieku pracowników – nie chcemy, aby nasz dom budował praktykant, który na naszej budowie widzi cegłę po raz pierwszy w życiu. Uważajmy również na firmy obecne od niedawna na rynku, a także ekipy stale poszukujące nowych pracowników: są to przeważnie zabiegi, które mają za zadanie zatarcie za sobą śladów po wcześniejszych oszustwach lub nieudanych realizacjach. Jeśli już jesteśmy przy temacie realizacji, koniecznie sprawdzajmy portfolio interesującej nas firmy – udane inwestycje i realizacje są tym, czym wykwalifikowani specjaliści zdecydowanie chcą się chwalić. Stąd lepiej poszukać informacji na temat dotychczasowych osiągnięć, aby później efekt końcowy nas nie rozczarował.

Niektóre przedsiębiorstwa produkujące materiały budowlane tworzy listę rekomendowanych wykonawców. Firma budowlana uwzględniona w takim zestawieniu z pewnością będzie warta uwagi, gdyż zazwyczaj obecność na wspomnianej liście związana jest ze zdobyciem certyfikatu lub innego poświadczenia o znajomości stosowanych materiałów.

Okazanie zdobytych certyfikatów przyda się również, jeśli w projekcie naszego domu obecne są nietypowe lub niestandardowe rozwiązania – poprośmy firmę o przedstawienie referencji lub osiągnięć pod interesującymi nas względami, aby efekt końcowy prezentował się co najmniej zadowalająco.

Sprawdźmy cenniki różnych firm, aby nie przepłacić, a jednocześnie zrezygnujmy z najtańszych propozycji i przyjrzyjmy się dokładniej ofertom ze środka. Przedstawmy nasz projekt kilku wybranym firmom i poprośmy je o wycenę. Zapytajmy się również o dostępność czasową – możliwość startu od zaraz powinna wzbudzić naszą uwagę, gdyż większość doświadczonych i pewnych ekip raczej nie powinna mieć dziur w kalendarzu.

Firma budowlana znaleziona? Czas przejść do spisania umowy. W umowie koniecznie uwzględniamy ustaloną z ekipą cenę, daty rozpoczęcia i zakończenia budowy, harmonogram prac oraz zakres działań na poszczególnych etapach. Przed rozpoczęciem prac dobrze jest wyliczyć koszty materiałów budowlanych, a także ustalić zakres kar finansowych w przypadku opóźnień lub niewywiązania się z umowy.

Zanim zdecydujemy się na określoną firmę, dokładnie ją sprawdźmy, ponieważ znalezienie kompetentnych i zaufanych fachowców bywa naprawdę trudne. Nikt nie chce mieszkać w mieszkaniu pełnym wątpliwej jakości rozwiązań i będącym jedną wielką fuszerką, tak więc liczymy na to, że nasz poradnik ułatwi poszukiwania specjalistów, którzy bez większych problemów zajmą się pracą.

Log in