Kampania „Drugie życie” w Grodzisku Wlkp


W ramach kampanii „Drugie życie”, odbyło się spotkanie (26.01.2015 r.) w Grodziskiej Hali Sportowej. Pomysłodawczynią przedsięwzięcia jest Anna Ledzianowska, przy współpracy z Bernadetą Kotecką i Anną Piaskowską – Szeszułą z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. E. Kwiatkowskiego w Grodzisku Wielkopolskim. W tym dniu obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Donacji i Transplantacji.
W poniedziałkowym spotkaniu udział wzięła młodzież z grodziskich szkół ponadgimnazjalnych wraz z nauczycielami i dyrekcją placówek. Do Grodziska na spotkanie przybyli także wicewojewoda wielkopolski Dorota Kinal, dr hab. n. med. Maciej Głyda – wojewódzki konsultant w dziedzinie transplantologii klinicznej, przedstawiciele władz samorządowych powiatu Mariusz Zgaiński i Sławomir Górny. Szczególnymi gośćmi spotkania były dwie osoby, które żyją dzięki przeszczepowi serca – Renata Maternik (10 lat po przeszczepie) i Roman Błażejczak (23 lata).
Celem kampanii jest promocja wśród młodych ludzi idei transplantacji narządów.

Organizatorem kampanii „Drugie życie”, jest Fresenius Medical Care Polska. Młodzież obejrzała krótki film o kulisach transplantacji, czyli przekazywaniu i pobieraniu organów do przeszczepów, wysłuchała prelekcji dra Głydy na ten temat, dowiedziała się na czym polegają oświadczenia woli i że warto je podpisać, wyrażając tym samym gotowość do podzielenia się własnymi organami w przypadku śmierci.

Ponad 75% Polaków deklaruje gotowość przekazania do transplantacji narządów po śmierci, jednak najbliżsi najczęściej o tym nie wiedzą i nie wiedzą, jak w takiej sytuacji postąpić, dlatego tak ważnym dokumentem jest „deklaracja woli.”

 
Google has deprecated the Picasa API. Please consider switching over to Google Photos

Źródło: Starostwo Grodzisk Wlkp

Log in