„Kopalnia strajkuje…” w Rakoniewicach
Jeszcze tylko do jutra (20.12.2014 r.) można oglądać wystawę zatytułowaną „Kopalnia strajkuje…”, na rynku w Rakoniewicach. Prezentację przygotowano w ramach tutejszych obchodów dotyczących strajku i pacyfikacji kopalni „Wujek” (13-16 grudnia 1981 r.).
16 grudnia 1981, w związku z wprowadzeniem stanu wojennego w kopalni „Wujek” miała miejsce pacyfikacja strajkujących górników. Od strzałów ZOMOwców, zginęło 9 górników w tym pochodzący z Cegielska (k. Rostarzewa) Zenon Zając. Pozostali polegli górnicy to: Jan Stawisiński, Joachim Gnida, Józef Czekalski, Krzysztof Giza, Ryszard Gzik, Bogusław Kopczak, Andrzej Pełka, Zbigniew Wilk.
Zenon Zając pracował w kopalni od stycznia 1978 roku. „Chciał popracować parę lat w kopalni i wrócić na wieś, bo ciągnęło go do gospodarstwa” – wspomina starszy brat Zenka, Marian Zając.
Górnicy opowiadają, że Zenon zginął jako jeden z pierwszych. Kula ugodziła go prosto w serce.
W Zespole Przedszkolno-Szkolno-Gimnazjalnym w Rostarzewie, której absolwentem był Zenon Zając, co roku odbywają się uroczystości upamiętniające wydarzenia w kopalni „Wujek”: „Słowo – PAMIĘTAMY to nie pusta deklaracja, ale fakt, który potwierdzają kolejne uroczystości upamiętniające tragiczną śmierć ofiar totalitarnego reżimu. W tym roku tradycyjnie odwiedzili naszą szkołę goście z Katowic: Stanisław Płatek, Antoni Gierlotka, Robert Nawrat, Adam Twardoch oraz Robert Ciupa Dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności wraz z pocztem sztandarowym NSZZ Solidarność KWK „Wujek” w Katowicach.”
Uczniowie ze szkoły w Jabłonnej, podczas tegorocznych obchodów (05.12.2014 r.), zaprezentowali informacje o Zenku Zającu, które umieszczone zostały na stronie Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolan.
Do dziś, pomimo upływu 33 lat od tamtych wydarzeń nie osądzono głównych sprawców, wydających rozkazy strzelania do ludzi. W roku 2011 uniewinniony został Czesław Kiszczak – ówczesny szef MSW.
Źródło: rakoniewice.pl / szkolarostarzewo.pl / encyklopediawielkopolan.pl