Kto musi korzystać z kasy fiskalnej

Bardzo wielu przedsiębiorców i grup zawodowych musi rejestrować każdą sprzedaż na kasie fiskalnej. Przepisy w tym zakresie ciągle się zmieniają i zaczynają obowiązywać coraz więcej zawodów. Jeśli otwierasz działalność, koniecznie dowiedz się, czy będziesz musiał używać kasy fiskalnej. Kto musi z niej korzystać zgodnie z nowymi przepisami?

Ogólne warunki i limity dotyczące kas fiskalnych

Od jakiegoś czasu niewydanie paragonu jest wykroczeniem, za który możesz dostać mandat. Do jego wydania jest uprawniony nawet strażnik miejski. Dlatego też warto uważać i zawsze rejestrować od razu sprzedaż na kasie fiskalnej. Od jej używania są zwolnione osoby, które będą sprzedawać towary lub usługi wyłącznie firmom, fundacjom lub organizacjom rządowym i pozarządowym. Jeśli jednak wychodzisz ze swoimi usługami w stronę rolników ryczałtowych (czyli takich, którzy nie są podatnikami VAT) i osób prywatnych, koniecznie musisz mieć kasę fiskalną.

Limity dotyczące kas fiskalnych są ustalone na wysokości 20 tysięcy złotych. Wszyscy przedsiębiorcy, których obroty nie przekraczają tej kwoty nie muszą instalować kasy fiskalnej. Warto wiedzieć także, że do tych obrotów nie wlicza się zysk ze sprzedaży nieruchomości, środków trwałych i wartości prawnych i niematerialnych.

Kto musi korzystać z kasy fiskalnej? Rozporządzenie na 2018 rok

Z roku na rok zmieniają się ustalenia dotyczące osób, które muszą korzystać z kasy fiskalnej. Od jakiegoś czasu są to nie tylko sprzedawcy, lecz także usługodawcy. W poczet osób, które muszą mieć kasę fiskalną wpisują się na przykład lekarze, psychologowie czy taksówkarze. Wystawiać paragony muszą także rolnicy prowadzący działalność i sprzedający swoje plony lub przetwory.

Od 20 grudnia 2017 roku weszły także nowe rozporządzenia dotyczące ewidencji transakcji na kasie fiskalnej. Rejestrować sprzedaż muszą osoby sprzedające nagrania piosenek i filmów, czyli nawet kioski rozprowadzające filmy DVD. To samo obowiązuje punkty sprzedaży gazu ziemnego i butli gazowych oraz osoby sprzedające wyroby z metali szlachetnych i kamieni. Dlatego nawet na stoiskach z biżuterią powinna znaleźć się kasa fiskalna. Objęty jest tym obowiązkiem także sprzęt radiowy i telewizyjny, a także różne sprzęty elektroniczne, z wyłączeniem niektórych rodzajów lamp. Także elementy i części wymienne do silników wymagają wydania paragonu, z wyjątkiem warsztatów samochodowych, które wystawiają tylko fakturę za wykonaną usługę.

Oczywiście obowiązkiem ewidencji każdej sprzedaży objęte są wyroby tytoniowe i alkohol, to znaczy wszystkie napoje, które zawierają więcej niż 1% alkoholu. W tym przypadku nie muszą tego robić sprzedawcy alkoholu na pokładzie statków.

Jak wybrać kasę fiskalną

Nie w każdym z tych przypadków będziesz potrzebować dużej kasy fiskalnej. Czasami wystarczy tylko mała drukarka. Rodzajów kas fiskalnych jest naprawdę bardzo wiele, więc możesz znaleźć taką, która najlepiej sprawdzi się w przypadku twojej działalności. Kupując kasę fiskalną zwróć uwagę na to, czy firma, od której kupujesz oferuje także serwis i sprawdzanie sprzętu. Serwisanci pomogą ci też ustawić wszystkie parametry systemu sprzedaży. Dzięki temu nie musisz obawiać się, że przez problem z kasą fiskalną spadną ci obroty lub będziesz musiał zahamować sprzedaż na jakiś czas.

Szybkie usługi serwisowe i dobrej jakości kasy fiskalne znajdziesz w firmie MAKS. Wejdź na stronę http://www.kasy-fiskalne.olsztyn.pl/ i zapoznaj się z różnymi rodzajami kas. Tutaj możesz liczyć na profesjonalną pomoc w wyborze odpowiedniego modelu do swojej firmy.

Tagged under:

,

Log in