Kuchnia marzeń, czyli jak połączyć funkcjonalność z estetyką?

Na pewno każdy zdążył już zauważyć, że spośród wielu pomieszczeń w naszych domach i mieszkaniach to właśnie kuchnia zajmuje to najbardziej zaszczytne miejsce, gdzie rodzina spotyka się najczęściej podczas całego dnia. Jest tak dlatego, że każdy domownik zapewne posiada własny pokój, w którym to spędza najwięcej czasu – to takie małe, prywatne oazy własnego porządku i spokoju.

Kiedy jednak czuje się głód lub pragnienie wszyscy udają się do kuchni. Ktoś może tu piec ciasto, ktoś inny robi sobie kanapki, a kiedy wracamy z pracy na pewno przyda się nam porządna kawa. Dlatego podczas urządzania tego pomieszczenia powinniśmy pamiętać, że nie może być ono jedynie ładne (tutaj liczy się też funkcjonalność, zwłaszcza jeśli ma z niej korzystać więcej osób jednocześnie). Jak to zrobić? Więcej o tym w dalszej części artykułu.

Podstawa to umiejętne planowanie

Nie każdy z nas ma odpowiedni zmysł planisty, jednak podczas urządzania kuchni powinniśmy się postarać przełamać ten impas, gdyż dzięki temu możemy uniknąć wielu irytujących sytuacji w przyszłości. Podstawa to wygoda podczas przygotowywania posiłków, czy cokolwiek zamierzamy tutaj jeszcze robić. Wymaga to odpowiedniej dawki zorganizowania i przewidywania różnych sytuacji oraz dostosowania do nich przestrzeni kuchennej. Nikt z nas nie chce przecież czuć się źle we własnej kuchni – gotowanie, niezależnie od umiejętności, powinno być zawsze źródłem przyjemności (tak samo jak jedzenie przyrządzonych dań).

Szuflady zamiast szafek

Jeśli ergonomia jest tym co cenimy sobie najbardziej to powinniśmy zadbać, by w naszej kuchni znalazło się jak najwięcej szuflad różnych rozmiarów, oczywiście kosztem mniej funkcjonalnych szafek z półkami. Największą zaletą takiej decyzji jest wyeliminowanie do minimum schylania się i „nurkowania” w głąb mebli w poszukiwaniu konkretnego produktu czy elementu zastawy stołowej. Dzisiejsze projekty mebli kuchennych już dawno zaadaptowały swoje parametry do tych wymogów, więc o ile kupujemy cały zestaw możemy liczyć na zbilansowany układ jednych jak i drugich rodzajów schematów mebli do kuchni. Jeśli jednak samodzielnie wybieramy kompozycję przyszłej kuchni nie zapomnijmy o powyższej zasadzie. Wysuwając szufladę widzimy od razu wszystko co się w niej znajduje – szafka nie daje nam takiego luksusu. Ważne jedynie by miały one możliwość całkowitego wysunięcia i były odporne na większe obciążenie (np. garnków, akcesoriów kuchennych lub zastawy).

Bez uchwytów

Kto samodzielnie sprząta kuchnie doskonale wie jak uciążliwe potrafią być chwile, gdy okazuje się, iż uchwyty szafek i szuflad znów są czymś oblepione, choć niedawno je pucowaliśmy. Tutaj problem może mieć różny stopień skomplikowania – wszystko zależy od tego na jak fantazyjny projekt tych elementów się kiedyś zdecydowaliśmy. Jednak jeśli ta decyzja jeszcze przed nami to albo wybierzmy najprostsze w czyszczeniu uchwyty, albo… poszukajmy mebli bez uchwytów. Otwierane poprzez naciśnięcie dają nam możliwość zrobienia tego nie tylko rękami, ale i biodrem, kolanem itp. (jednym słowem każdym elementem ciała, który akurat nie mamy czymś oblepiony, podczas gotowania). Wygląda to niezwykle nowocześnie, ale tym co jest tu najważniejsze jest właśnie użyteczność. Wystarczy kliknąć!
Materiał przygotowany we współpracy z firmą AGD Albertus.

Tagged under:

,

Log in