Meble dla dziecka – jak dobrze wybrać?

Urządzenie pokoju dla swojego dziecka to niezwykle odpowiedzialne zadanie. Od tego w jaki sposób to zrobimy zależy, czy maluch będzie czuł się w nim wygodnie i swobodnie, a więc czy będzie szczęśliwy. Jak wiadomo szczęśliwe dziecko osiąga lepsze wyniki w szkole oraz dobrze się rozwija. Kiedy więc przeglądamy oferty sklepów powinniśmy szukać czegoś co będzie równocześnie estetyczne, praktyczne oraz solidnie wykonane (dzieci mają w sobie często zbyt dużo energii i mogą coś zepsuć).

Małe królestwo

W pokoju dziecka dziej się bardzo dużo, gdyż małe dziewczynki i mali chłopcy to bardzo aktywni członkowie społeczeństwa. Śpią w swoim pokoju, przebierają się w nim, bawią, czytają, odrabiają lekcje, grają, rozwijają zainteresowania, przyjmują gości, a czasem też jedzą posiłki. Dlatego meble które zamierzamy w nim umieścić muszą być na tyle funkcjonalne, by umożliwić dziecku zaspokojenie tych wszystkich potrzeb. Jeśli chodzi o gust… tu trzeba znaleźć kompromis. Są dzieci, które zgodzą się bez problemu na to co im zaproponujemy, są też takie, które będą próbowały negocjować. Ważne jednak by znaleźć złoty środek i pozwolić choć trochę uczestniczyć dziecku w wyborze mebli.

Indywidualizm

Dzieci są szczególnie podatne na to co modne, dlatego ulubieni bohaterowie bajek na meblach to częsty wybór. Rodzic chce by meble były przede wszystkim praktyczne i pasowały zarówno do małego dziecka, jak i do nastolatka, którym kiedyś się przecież stanie. Indywidualny charakter powinien być więc tu widoczny jednak zamiast zbyt dziecięcych stylizacji kupmy meble w ulubionym kolorze dziecka (np. biało-niebieskie) a indywidualny charakter można zawsze osiągnąć charakterystycznymi ozdobami z ulubionym motywem z bajki naszego malucha.

Przechowywanie

Dzieci posiadają dziś bardzo dużo zabawek oraz innych drobiazgów, które następnie magazynują w swoich pokojach. Dobrze jest więc podczas zakupu realnie ocenić pojemność mebli oraz jakość rozwiązać zapewniających dostęp do zgromadzonych w nich skarbów. Konsultacje z dzieckiem i słuchanie jego opinii na ten temat na pewno umocni naszą więź, a fakt że pytamy je o zdanie poprawi tylko komfort, jaki odczuje we własnym pokoju. Zadbajmy by były tu szafki na ubrania, szuflady, półki oraz miejsce gdzie dziecko może pracować, rozwijać swoje pasje oraz przechowywać elementy służące mu do rozwijania swojego hobby oraz nauki.

Kolory

Zbyt jaskrawe kolory mogą wprowadzić do życia dziecka podświadomy niepokój. Jako że zależy nam na stworzeniu mu wygodnych warunków i miejsca do wyciszenia emocji powinniśmy postawić na delikatne odcienie ulubionego koloru dziecka. Szczególnie estetycznie wyglądają meble biało-kolorowe, gdyż są nie tylko bardzo gustowne, ale również nadają świeżego i nowoczesnego charakteru danemu pomieszczeniu. Jeśli jednak nasze dziecko jest bardzo ciche, dobrze jest pomóc mu w otwarciu się na świat i wyrażaniu emocji poprzez trochę bardziej intensywne barwy.

By było bezpiecznie

Dzieci są zazwyczaj bardzo żywiołowymi istotami, więc wypadki w domu norma. By uniknąć niebezpiecznych sytuacji można zwrócić uwagę na krawędzie mebli, o które dziecko upadając mogło by się niefortunnie uderzyć. Najlepiej by były one zaokrąglone, gdyż zmniejsza to prawdopodobieństwo poważnych urazów. Ważna jest tu również stabilność całej konstrukcji, gdyż nigdy nie wiadomo kiedy dziecku przyjdzie do głowy wspinaczka.
Artykuł został napisany razem z autorem Blog-Omeblach.pl

Tagged under:

, ,

Log in