Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Wolsztynie
„Muzyka ma ogromne zdolności wyrażania piękna każdej kultury. Ze swej natury może sprawić, że zabrzmią wewnętrzne harmonie. Podnosi intensywne i głębokie emocje, a swoim czarem wywiera głęboki wpływ”.
Myślę, że powyższe słowa, które powiedział kiedyś Św. Jan Paweł II, oddają w pełni to, co człowiek może przeżywać obcując z harmonijnymi dźwiękami muzyki – zwłaszcza kościelnej. Doskonałym sposobem, aby zakosztować piękna i różnorodności tej dziedziny sztuki jest odwiedzenie Parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Wolsztynie. Tutaj właśnie, we wszystkie niedziele sierpnia o godz. 16.30, odbywają się koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Jest to już XXII edycja tych niezwykłych spotkań muzycznych, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Dlaczego tak jest? Z pewnością jest to zasługa znakomitych artystów z Polski i zagranicy, którzy przybliżają słuchaczom klasyczne arcydzieła muzyki organowej, a także wiele urokliwych tematów muzyki kameralnej. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie dwa historyczne instrumenty znajdujące się w obu świątyniach. Są one świadectwem dawnej sztuki organmistrzowskiej i kunsztu artystycznego budowniczych. W kościele Wniebowstąpienia Pańskiego jest to dzieło organmistrza Ludwiga Hartiga, które zostało ukończone w 1865 r. We Farze natomiast organy zostały zbudowane w 1879 r. przez firmę Gebrüder Walther.
Niezwykle istotnym wydarzeniem w historii festiwalu był remont zabytkowych organów firmy braci Walther w przepięknej barokowej Farze wolsztyńskiej. Dało to możliwość wykorzystania ich podczas koncertów. Prace wykonała w latach 2014 – 2016 firma organmistrzowska Adama Olejnika z Sulechowa. Instrument ten, dzięki wyjątkowej dyspozycji brzmieniowej jest unikalnym na skalę ogólnopolską przykładem budownictwa organowego końca XIX w. Wieloletnie starania organizatorów wolsztyńskiego festiwalu zostały szczególnie zauważone i docenione dnia 29 czerwca 2013 roku, gdy w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, przyznał Nagrodę za Zasługi dla Kultury Chrześcijańskiej organizatorom Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Wolsztynie. Nagroda została wręczona na ręce profesora Sławomira Kamińskiego, dyrektora artystycznego festiwalu.
Artu’S Kwartet – 31.07.2011
Za nami już dwa koncerty Festiwalu, którego inauguracja miała miejsce w niedzielę 30 lipca. Jak co roku organizatorzy zadbali o to, by program był bogaty i atrakcyjny. Podczas inauguracji można było usłyszeć brzmienia niespotykane w kościołach. Surowe mury poewangelickiej świątyni wypełniały urokliwe dźwięki fletni ( Dumitru Harea) , łagodne brzmienie saksofonu sopranowego ( Dorota Samsel) oraz siła i bogactwo głosów organowych ( Sławomir Kamiński).
Do końca sierpnia wystąpią jeszcze:
13 sierpnia Kościół Farny:
Roman Perucki – organy
Maria Perucka – skrzypce
20 sierpnia – Kościół p.w. Wniebowstąpienia Pana Jezusa:
Cappella Musicae Antiquae Orientalis
dyr. Leon Zaborowski
Kamil Lis – organy
27 sierpnia – Kościół p.w. Wniebowstąpienia Pana Jezusa:
Harmonia – Lwowskie trio akordeonowe
Marek Smoczyński – organy
Strona Festiwalu
Cecylia Longier