Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Wolsztynie

„Muzyka ma ogromne zdolności wyrażania piękna każdej kultury. Ze swej natury może sprawić, że zabrzmią wewnętrzne harmonie. Podnosi intensywne i głębokie emocje, a swoim czarem wywiera głęboki wpływ”.

Myślę, że powyższe słowa, które powiedział kiedyś Św. Jan Paweł II, oddają w pełni to, co człowiek może przeżywać obcując z harmonijnymi dźwiękami muzyki – zwłaszcza kościelnej. Doskonałym sposobem, aby zakosztować piękna i różnorodności tej dziedziny sztuki jest odwiedzenie Parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Wolsztynie. Tutaj właśnie, we wszystkie niedziele sierpnia o godz. 16.30, odbywają się koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Jest to już XXII edycja tych niezwykłych spotkań muzycznych, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Dlaczego tak jest? Z pewnością jest to zasługa znakomitych artystów z Polski i zagranicy, którzy przybliżają słuchaczom klasyczne arcydzieła muzyki organowej, a także wiele urokliwych tematów muzyki kameralnej. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie dwa historyczne instrumenty znajdujące się w obu świątyniach. Są one świadectwem dawnej sztuki organmistrzowskiej i kunsztu artystycznego budowniczych. W kościele Wniebowstąpienia Pańskiego jest to dzieło organmistrza Ludwiga Hartiga, które zostało ukończone w 1865 r. We Farze natomiast organy zostały zbudowane w 1879 r. przez firmę Gebrüder Walther.

Niezwykle istotnym wydarzeniem w historii festiwalu był remont zabytkowych organów firmy braci Walther w przepięknej barokowej Farze wolsztyńskiej. Dało to możliwość wykorzystania ich podczas koncertów. Prace wykonała w latach 2014 – 2016 firma organmistrzowska Adama Olejnika z Sulechowa. Instrument ten, dzięki wyjątkowej dyspozycji brzmieniowej jest unikalnym na skalę ogólnopolską przykładem budownictwa organowego końca XIX w. Wieloletnie starania organizatorów wolsztyńskiego festiwalu zostały szczególnie zauważone i docenione dnia 29 czerwca 2013 roku, gdy w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, przyznał Nagrodę za Zasługi dla Kultury Chrześcijańskiej organizatorom Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Wolsztynie. Nagroda została wręczona na ręce profesora Sławomira Kamińskiego, dyrektora artystycznego festiwalu. 


Artu’S Kwartet – 31.07.2011

Za nami już dwa koncerty Festiwalu, którego inauguracja miała miejsce w niedzielę 30 lipca. Jak co roku organizatorzy zadbali o to, by program był bogaty i atrakcyjny. Podczas inauguracji można było usłyszeć brzmienia niespotykane w kościołach. Surowe mury poewangelickiej świątyni wypełniały urokliwe dźwięki fletni ( Dumitru Harea) , łagodne brzmienie saksofonu sopranowego ( Dorota Samsel) oraz siła i bogactwo głosów organowych ( Sławomir Kamiński).

Do końca sierpnia wystąpią jeszcze:
  
13 sierpnia Kościół Farny:            
                                         Roman Perucki – organy
                                         Maria Perucka – skrzypce
   
20 sierpnia – Kościół p.w. Wniebowstąpienia Pana Jezusa:                
                                           
                                         Cappella Musicae Antiquae Orientalis
                                         dyr. Leon Zaborowski                                        
                                         Kamil Lis – organy
 
27 sierpnia – Kościół p.w. Wniebowstąpienia Pana Jezusa:                    
                                       
                                        Harmonia – Lwowskie trio akordeonowe
                                        Marek Smoczyński – organy    
                                 

Strona Festiwalu

Cecylia Longier

Log in