Naprawa i serwis maszyn budowlanych: ile kosztuje naprawa na miejscu?

Praca na budowie wre, gdy nagle jedna z maszyn ulega awarii. Szybko okazuje się, że usterka jest raczej poważna – konieczna będzie pomoc fachowca z serwisu maszyn budowlanych. Niestety uszkodzonego sprzętu nie można dowieść do warsztatu, bo maszyna już całkowicie odmówiła posłuszeństwa. Na szczęście naprawa możliwa jest w miejscu jej pracy, choć wiąże się to często z wyższymi kosztami.

Każda awaria sprzętu może pojawić się niespodziewanie i całkowicie zaburzyć harmonogram prac budowlanych. To zawsze bardzo zła wiadomość, bo niedotrzymanie terminów oznacza znaczne straty finansowe. Dlatego każda usterka – nawet stosunkowo niewielka – powinna być niezwłocznie eliminowana. Uwaga: w przypadku awarii maszyny należy ją natychmiast wyłączyć i zabezpieczyć przed przypadkowym uruchomieniem przez innych pracowników. Ponadto wszystkie czynności związane z przeglądem, obsługą i naprawą maszyn budowlanych – powerspartner.pl podkreśla – powinny być powierzane wyłącznie wykwalifikowanym osobom ze stosownymi uprawnieniami.

Serwis maszyn budowlanych – za ile?

Najlepiej, jeśli naprawa zostanie przeprowadzona na miejscu, bez konieczności transportowania uszkodzonej maszyny do warsztatu – dojazd serwisantów zajmuje zwykle mniej czasu niż dowiezienie sprzętu do serwisu, ale jest przy tym bardziej kosztowny. O jakich kwotach konkretnie mówimy? Naprawa małej maszyny budowlanej (koparko-ładowarka, ładowarka, mini koparka) w miejscu jej pracy jest zwykle o 20% droższa niż naprawa w warsztacie. W okresie ekstremalnie wysokiego zapotrzebowania na usługi w polu ta różnica może być jeszcze większa – ma to zachęcić niektórych klientów do przywiezienia uszkodzonej maszyny do serwisu. Chodzi o lepsze wykorzystanie czasu serwisanta, który nie musi marnować czasu na dojazd do klienta, a tym samym może obsłużyć większą liczbę klientów.

Często bywa tak, że zorganizowanie przewozu maszyny z budowy do stacjonarnego serwisu maszyny budowlanej i z powrotem na budowę zajmuje dużo więcej czasu niż samo doprowadzenia maszyny do stanu sprawności technicznej. Niemniej jeżeli klient dysponuje tanim i dyspozycyjnym transportem, a naprawa wygląda na czasochłonną, to mimo wszystko bardziej opłaca mu się przewieźć maszynę do warsztatu niż płacić za dojazd serwisanta (50 zł/h) i samochodu serwisowego (2 zł/km).

Przezorny zawsze ubezpieczony

Nie da się ukryć, że profilaktyka stanowi niezwykle ważny element obsługi sprzętu budowlanego. W końcu lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego warto regularnie korzystać z serwisu maszyn budowlanych – pozwala to odpowiednio wcześnie wykryć usterki i problemy, które inaczej mogłyby doprowadzić do kosztownych awarii. Pamiętajmy, że tylko maszyny w dobrej kondycji technicznej mogą zapewnić klientowi wysoką wydajność i jakość produkcji. Systematyczna konserwacja maszyny przyczynia się zatem do utrzymania jej produktywności i ma pozytywny wpływ na jej wartość.

Log in