Nowe przepisy – za przekroczenie prędkości stracisz prawo jazdy


Sejm uchwalił zmiany do prawa o ruchu drogowym. Według nowych przepisów będzie można stracić prawo jazdy za przekroczenie prędkości o minimum 50 km/h w obszarze zabudowanym. Prawo jazdy zostanie odebrane przez kontrolującego policjanta na 3 miesiące. Jeżeli osoba pozbawiona prawa jazdy, w tym czasie, dalej będzie kierować samochodem, kara może zostać zwiększona do 6 miesięcy. W przypadku ponownego prowadzenie pojazdu w okresie na, który ta możliwość została zabroniona, starosta wyda decyzję o bezwarunkowym cofnięciu uprawnienia do prowadzenia pojazdów.
Kolejnymi sankcjami jakie mogą grozić kierowcy, to utrata prawa jazdy za przewożenie, o co najmniej 2 osoby więcej niż wskazano w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.
Przestępstwem a nie wykroczeniem będzie prowadzenie pojazdów bez wymaganych uprawnień, które wcześniej odebrał sąd. Tym razem grozi za to kara pozbawienie wolności do dwóch lat.
Specjalna blokada alkoholowa będzie montowana w samochodach osób, które wcześniej straciły uprawnia w wyniku prowadzenia w stanie nietrzeźwości.
Nietrzeźwi kierowcy będą również zmuszeni zapłacić 5 tys zł na fundusz pomocy pokrzywdzonym. Dla recydywistów będzie to dwa razy więcej oraz dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Źródło: lex.pl

Tagged under:

Log in