Obchody 99 rocznicy Powstania Wielkopolskiego – relacja video

5-go stycznia odbyły się w Wolsztynie uroczystości związane z 99 rocznicą wyzwolenia Wolsztyna. W tym dniu uroczyście nadano imię Powstańców Wielkopolskich Szkole Podstawowej nr 1 w Wolsztynie.
W czasie mszy proboszcz Parafii Farnej powiedział:
„Gromadzimy się dzisiaj bo chcemy potwierdzić, że i my, tu na ziemi wolsztyńskiej nie chcemy i nie możemy tego wymazać. Mało tego, jesteśmy dumni z tego, że przed laty kiedy nie było tej Polski wolnej, byli ludzie, którzy mieli odwagę, mieli wizję na przyszłość i czuli się po prostu Polakami.
Dzięki słowu, dzięki świadectwu historii, dzięki tej uroczystości uświadomicie sobie, że było to niezwykle ważne Powstanie Wielkopolskie, abyście i Wy mogli wpisać się poprzez wasze życie, naukę i pracę do tej wyjątkowej historii jaką jest dobro ojczyzny i służba.”

Kolejną osoba, która zabrała głos był dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Mariusz Urban.
„Od dzisiaj, 5 stycznia 2018 roku, nasza szkoła będzie miała patrona, Powstańców Wielkopolskich. Jest to dla nas dzień pamięci i szacunku dla ideałów i wartości w które wierzyli i walczyli Powstańcy Wielkopolscy. Za które ginęli jak Antoni Przybylski. To dzisiejszy dzień jest chwilą refleksji nad naszą społeczność szkolną, dlatego jako dyrektor z całych sił chcę wspierać rocznicę wyzwolenia Wolsztyna a także obchody święta naszego patrona. Kim byli Powstańcy Wielkopolscy? Byli tak jak my zwykłymi uczniami, robotnikami, rolnikami ale gdy wybuchło powstanie, dobrowolnie chwycili za broń by wywalczyć z niemcami i nie pytali się czy muszę, dlaczego? Bo byli Polakami. Dlatego dzisiaj w myśl słów Cypriana Kamila Norwida “Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”. Jest to cytat, który znajduje się na ścianie w naszej szkole. “Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”. Nie wymaga się od nas poświęcenia życia dla ojczyzny ale byśmy byli dobrymi uczniami , rodzicami, nauczycielami, Polakami. Od każdego czegoś innego. Może Ojczyzna wymaga od nas dbanie o groby Powstańców Wielkopolskich, może o miejsca pamięci narodowej w Wolsztynie, może o kwestowanie, może wykonanie i nauczenie się pieśni patriotycznych w czasie przeglądu 11 Listopada, może udział w konkursie, może zaangażowany się w uroczystości powiatowe 1 marca, 3-go maja, 11 Listopada, czy w uroczystości gminne 5-go Stycznia. Może to być godne reprezentowanie szkoły w poczcie sztandarowym, który jest ubrany w repliki mundurów powstańczych. Od każdego coś innego. Może też chodzi o porządek w szkole o pomóc koleżance koledze, podniesienie papierka a może zaangażować się w życie szkoły i codzienne wysłanie sms-a na przykład w konkursie szkoły małego inżyniera. Każdy dzisiaj sam musi sobie odpowiedzieć na pytanie, co dla niego jest obowiązkiem. Dla mnie jako doktora, obowiązkiem jest albo Szkoła numer 1 w Wolsztynie, tak jak hymnie, była najlepsza ze wszystkich szkół, a jedynkę na błękicie będziemy z dumą nosić bo przyjaciół mamy wielu.”


W czasie uroczystości głos zabrał także burmistrz Wolsztyna Wojciech Lis.
„5-go stycznia 1919 roku to najważniejsza data w historii naszego miasta. Dziś 99 lat później wspominamy pamięć tych, którzy wyszli na ulice naszych miast aby przynieść nam niepodległość. To 99 lat temu naszych ojców i dziadów nie zjednoczył w wróg lecz miłość do Matki Polski, polska krew i umiłowanie tej ziemi. Drodzy uczniowie. Przed chwilą otrzymaliście sztandar i imię. Imię Powstańców Wielkopolskich dla waszej szkoły. Bez wątpienia to najważniejszy dzień dla waszej szkoły ale i również dla was. To z pewnością zaszczyt ale i zobowiązanie, abyście tak jak oni, Powstańcy, kroczyli przez swoje teraz młode a za chwilę już dorosłe życie, broniąc tych wartości, które najważniejsze”


Materiały video UM Wolsztyn

Log in