Opony rolnicze: jak zadbać o nie zimą?
Zima to dla rolników czas zasłużonego odpoczynku od prac polowych, ale nie oznacza to, że nie mają oni wtedy nic do roboty. Miesiące zimowe posiadają bowiem decydujący wpływ na trwałość i kondycję używanych przez rolników maszyn. Wrażliwe są szczególnie opony rolnicze. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów na zabezpieczenie opon ciągnika w sezonie zimowym.
Jak podkreśla agropomoc.pl, opony rolnicze warto przygotować do trudnych warunków zimowych, bo w ten sposób wydłużymy ich sprawność, jakość i żywotność. Niewłaściwe dbanie o nie to błąd. I to na dodatek bardzo kosztowny, bo wymiana ogumienia potrafi uderzyć po kieszeni. Tymczasem zadbane opony są w stanie wytrzymać więcej niż tylko kilka sezonów. Ponadto dostosowanie opon do sezonu zimowego zwiększy komfort jazdy oraz – co jeszcze ważniejsze – w znaczący sposób poprawi nasze bezpieczeństwo.
Nie bój się zimy
Najbardziej powszechnym, sprawdzonym i praktycznym rozwiązaniem, które zapobiega wpadnięciu zimą w poślizg, jest zakładanie na opony rolnicze odpowiednich łańcuchów. Poszczególne łańcuchy różnią się od siebie układem, kształtem i gęstością siatki. Najprostsze z nich charakteryzują się układem szczebelkowym – przypominają drabinkę sznurową. Wykonuje się je z tradycyjnych podłużnych ogniw z drutu o średnicy od 8 do 12 mm. Bardziej zaawansowane łańcuchy posiadają znacznie gęstszą siatkę łańcucha, dzięki czemu zapewniają lepsze pokrycie i większy komfort jazdy. Najbardziej specjalistyczne modele łańcuchów posiadają dwuwarstwowe ogniwa – ich zewnętrzna warstwa posiada większą zawartość utwardzającego węgla, a środek zrobiony jest ze stali stopowych (niklowo-chromowo-manganowych).
Łańcuchy to rozwiązanie klasyczne, ale nie jedyne. Od kilku lat na rynku dostępne są specjalne opony zimowe do ciągników – ułatwiają one jazdę po lodzie i śniegu nawet w najtrudniejszych warunkach. Charakteryzują się one szczególną rzeźbą bieżnika z dużą liczbą kryształków czepnych, które wzmacniają zarówno przyczepność wzdłużną, jak i poprzeczną. Dodatkowo klocki bieżnika wyposażone są w lamelki, które jeszcze bardziej zwiększają przyczepność opony do podłoża.
Jak przechowywać opony rolnicze?
Niska temperatura potrafi znacząco przyspieszać proces starzenia się materiału oraz jego przedwczesnego ogumienia, toteż proces przechowywania opon rolniczych bywa kluczowy. Stąd zimą należy pamiętać o:
- usunięciu z opon rolniczych wszystkich zanieczyszczeń,
- umyciu opon wodą i dokładnym ich wysuszeniu (inaczej może dojść do korozji obręczy),
- nie przechowywaniu opon na otwartej przestrzeni – najlepiej składować je w suchym i ciemnym pomieszczeniu, gdzie nie będą wystawione na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych i gwałtowne zmiany temperatur.
Uwaga! Światło słoneczne może prowadzić do wysuszania gumy i powodować jej pęknięcia. Dlatego opony rolnicze warto składować w miejscu, gdzie mocne światło nie dociera, np. garażu. Najlepiej, żeby nie miały przy tym bezpośredniego kontaktu z podłożem. Jeśli istnieje taka możliwość, opony wraz z felgami najlepiej rozwieszać na hakach – dzięki temu ryzyko wypaczenia struktury opony rolniczej jest niemalże zerowe.