Pierwsze kroki na snowboardzie

Deska snowboardowa zbiera coraz to większe grono sympatyków w naszym kraju. To właśnie fanów tego sportu można zauważyć w większej liczbę na polskich stokach. Jednak wciąż wielu amatorów zimowych sportów nie wie czym się różni jazd na desce od tej na nartach.

Nauka podstaw jazdy na desce snowboardowej według instruktorów narciarskich może wynieść nawet 3 dni. W tak krótkim okresie, przy odrobinie samozaparcie jesteś w stanie poruszać się po stoku. Mimo iż większość fanów białego szaleństwa wybiera narty, to jednak deska również może być przyczyną świetnej zabawy.

Na początku każdego roku kalendarzowego w naszym kraju odbywają się ferie zimowe. To właśnie w tym okresie osoby z całego kraju wyruszają na południe, aby oddać się na dobre białemu szaleństwu. Przed wejściem na stok powinieneś jednak pamiętać o kilku ważnych zaleceniach instruktorów. Stawiając swoje pierwsze korki zwróć uwagę na zapięcia. Muszą być one dokładnie zapięte, aby nie stała się Tobie jakaś krzywda. Podczas poruszania się po stoku noś swoją deskę pionowo oraz jak najbliżej swojego ciała. Nigdy nie wbijaj sprzętu tylną częścią do śniegu. Nawet przy lekkim podmuchu wiatry może ona się przewrócić i stworzyć zagrożenie innym osobom będącym na stoku. Pamiętaj także, aby podczas jazdy zbyt mocno się nie pochylać do przodu bądź wychylać do tylu. Jednak nie przejmują się przewrotkami z tego powodu, gdyż takie błędy zdarzają się początkującym fanom tego sportu.

Specjaliście rozróżniają dwie podstawowej pozycje w jeździe: regular i goofy. Pierwsza pozycja oznacza, iż Twoje lewa noga musi być ustawiona jako pierwsza w kierunku jazdy. „Goofy” jak się już domyślasz jest odwrotnością, czyli prawa noga musi znaleźć się w przednich wiązaniach. Przy wyborze nogi, która ma być dominująca pomoże Ci jeden prosty trik. Stań prosto, ustaw obie nogi równolegle na szerokości około 50 centymetrów. W takiej pozycji wychyl się do przodu noga, która wysunie się do przodu (stanie się to automatycznie) powinieneś umieścić jaką pierwszą do kierunku jazdy.

Zapięcie wiązań, także nie musi być dla Ciebie katorgą. Połóż swoją deskę prostopadle do spadku stoku. Włóż swoją pierwszą stopę, a następnie odwróć się, aby Twoja twarz była skierowana w dół stoku, teraz możesz usiąść. Będąc w takiej pozycji możesz zapiąć drugie wiązanie. Pamiętaj, aby zrobić to dokładnie. Jeżeli chcesz ruszyć w trasę powinieneś podnieść się z pozycji klęczącej. Mocno odpychając się od stoku, wyprostuj swoje nogi, a ciężar ciała przenieś do tyłu.

Deska snowboardowa może okazać się świetną zabawą dla całej rodziny. Na naukę jazdy mogą bowiem zapisać się starsze osoby, jak i dzieci. Pamiętaj jednak, aby nie poddawać się po pierwszych upadkach. Dlatego powinieneś zaopatrzyć się w dużo cierpliwości i samozaparcia.

Tagged under:

Log in