- gallery
- permalink
„Pogranicze ’39”
8 września 2013r. na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego Parku Etnograficznego w Olsztynku odbyła się edukacyjna inscenizacja historyczna „Pogranicze ’39”. Była to kontynuacja cyklu wydarzeń plenerowych przygotowanych przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Odwoływała się ona do wydarzeń, jakie miały miejsce na ziemiach polskich w pierwszych dniach wybuchu II wojny światowej. Scenerią historyczną były walki stoczone przez Armię Modlin między 1 a 4 września 1939r. oraz sytuacja na rubieży ziem należących do II Rzeczypospolitej i III Rzeszy. Dzięki inscenizacji odgrywanej na terenie skansenu zostały przedstawione wydarzenia, które przed laty miały miejsce stosunkowo blisko Muzeum Budownictwa Ludowego Parku Etnograficznego w Olsztynku. Choć miasto to leżało do 1945r. na terenach Niemiec, to posłużyło nam za idealną oprawę do ukazania bohaterstwa żołnierzy polskich, służb pomocniczych i dziejów ludności cywilnej.
Dzięki otwartej formule tego projektu w formie żywej dioramy, widzowie mogli być bezpośrednio w centrum danego wydarzenia. Dzięki tej regule widzowie mogli samodzielnie poruszać się po miejscu odtwarzanych działań wojennych. Wszyscy obserwatorzy mogli przenieść się niemal w sam środek wydarzeń, jakie rozgrywały się na ziemiach polskich w pierwszych dniach II wojny światowej, a ponad 60 hektarów obszaru skansenu zostało zamienione na jeden dzień w polską wioskę zajmowaną przez wojska niemieckie.
Celem inscenizacji było przekazanie wiedzy historycznej i zobrazowanie sytuacji w Polsce tuż po wybuchu wojny oraz miało charakter edukacyjny. W projekcie wzięło udział ok. 200 rekonstruktorów oraz pojazdy. Armię niemiecką wspierały repliki następujących pojazdów: czołg PzKpfwll, SdKfz222 o nazwie własnej Gretchen, samochód opancerzony Kfz13, samochody ciężarowe Mercedes i Peugeot oraz motocykle. Stronę polską wspierały 3 samochody pancerne wz.34.
Program inscenizacji został tak przygotowany, aby mogły w nim wziąć udział rodziny z dziećmi.
Jako członkowie Stowarzyszenia Miłośników Militariów WEST, zostaliśmy poproszeni o przygotowanie i zaprezentowanie niemieckiego punktu opatrunkowego, do którego dostarczano rannych żołnierzy z pola bitwy. Mieliśmy pokazać pracę służb medycznych podczas działań wojennych.
Muzeum II Wojny Światowej, jako Organizator przedsięwzięcia, wyróżnił 4 osoby spośród 200 rekonstruktorów za wkład wniesiony w realizację tego projektu, w tym nas za stworzenie klimatycznego punktu opatrunkowego.
Uczestnicy projektu:
Sylwia i Mariusz Rostkowscy – obsada niemieckiego punktu opatrunkowego
Waldemar Banaszyńki – dowódca pojazdu SdKfz222
Maciej Kaczmarek (gościnnie na zaproszenie SMM WEST) – kierowca pojazdu SdKfz222
Autor zdjęć:
Roman Jocher – Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Sylwia i Mariusz Rostkowscy
Piotr Kaźmierczak
Zapraszam do obejrzenia telegraficznego skrótu z tego wydarzenia.
Więcej informacji na ten temat pod adresami:
Muzeum II Wojny Światowej
wyborcza.pl
tvp.pl
Sylwia Rostkowska