Przeprowadzka do Bułgarii – kiedy warto i jak ją przygotować?

Chociaż Polacy przeprowadzają się głównie do krajów takich jak Niemcy, Holandia czy Norwegia, to jednak wielu wybiera też kierunki południowe. Jedną z interesujących propozycji jest Bułgaria. Kiedy warto przenieść się do tego kraju i jak zorganizować swoją przeprowadzkę?

Bułgaria jest państwem położonym na Bałkanach, w Europie południowo-wschodniej, nad Morzem Czarnym. Stolicą kraju jest Sofia, a której mieszka około 1,1 mln mieszkańców, a do innych dużych miast zaliczają się takie jak Płowdiw, Warna, Burgas, Ruse, Stara Zagora, Plewen i Wraca.

 

Wśród Polaków Bułgaria znana jest szerzej jako kraj turystyczny. Do wyjazdów zachęcają nas atrakcyjne zabytki, ciepłe morze, a także przystępne ceny. Największym zainteresowaniem cieszą się takie miejscowości jak Warna, Słoneczny Brzeg, Burgas, Złote Piaski, Sozopol czy Primorsko, które położone są nad Morzem Czarnym. Chętnie wybierana jest też Sofia z interesującymi zabytkami.

 

Nic więc dziwnego, że po wakacjach spędzonych w Bułgarii wielu Polaków myśli o przeprowadzce. Kuszą głównie przystępne ceny, przyjazny klimat oraz piękne widoki, które mamy na wyciagnięcie ręki.

 

Kto znajdzie pracę w Bułgarii?

Bułgaria należy do Unii Europejskiej. Znalezienie pracy w tym kraju nie jest bardzo trudne, ale szybkość zatrudnienia oraz perspektywa zarobków zależą od naszego wykształcenia oraz doświadczenia.

 

Prężnie rozwija się tutaj głównie rynek IT, z zatrudnieniem nie będą mieli problemu też inżynierowie, osoby chcące pracować w branży turystycznej czy przy nauce języków obcych. Warto wskazać, że Bułgaria jest jednym z centów outsourcingowych dla wielu zagranicznych firm, dlatego osoby ze znajomością języków obcych, w tym polskiego, są tutaj poszukiwane.

 

Minimalna płaca w Bułgarii wynosi około 240 euro, ale osoby zatrudnione na lepszych stanowiskach mogą liczyć na wynagrodzenie w przedziale od 700 do 1200 euro. Dominują również umowy o pracę, które dają pełne ubezpieczenie zdrowotne. Można też w zależności od pracy otrzymać dodatki mieszkaniowe, vouchery na jedzenie, karty typu multisport.

 

Utrzymanie się w Bułgarii nie jest bardzo kosztowne. To dość tani kraj, dlatego osoby zarabiające więcej są tutaj w dobrej sytuacji. Oczywiście, najlepiej wcześniej udać się na rekonesans i zapoznać się z kosztami. Oczywiście, musimy pamiętać, że w dużych, turystycznych miastach ceny są wyższe niż na prowincji.

 

Jak przeprowadzić się do Bułgarii?

Jeśli również myślisz o przeprowadzce do Bułgarii, musisz podjąć decyzję, czy zorganizować ją samodzielnie, czy skorzystać z usług firm przeprowadzkowych.

 

Samodzielna przeprowadzka najczęściej polega na zabraniu własnego auta albo wynajmie większego pojazdu do przewozu gabarytów. Dojazd do Bułgarii może zająć nam około 20 godzin w zależności od wybranej trasy.

 

Wygodniejszym rozwiązaniem jest powierzenie wszystkiego dobrej firmie przeprowadzkowej. Wtedy koszty będą nieco wyższe, niemniej jednak nie musimy obawiać się o przewóz naszego mienia. Rzeczy przewożone są wtedy samochodem dostawczym – możemy też zamówić pomoc dodatkowych pracowników, dlatego nie musimy niczego pakować czy nosić we własnym zakresie.

 

Obsługę przeprowadzek do Bułgarii oferuje między innymi firma Jupiter Przeprowadzkihttp://jupiter-przeprowadzki.pl/przeprowadzki-bulgaria-rumunia-chorwacja. Swoim klientom zapewnia między innymi usługi takie jak pakowanie mienia, wynoszenie i wnoszenie, utylizację niepotrzebnych rzeczy, magazynowanie. Ładunki są ubezpieczone.

 

Koszt przeprowadzki z firmą to kilka tysięcy złotych. Najlepiej skontaktować się e-mailowo lub telefonicznie z paroma firmami przeprowadzkowymi, aby uzyskać aktualną wycenę.

Log in