Samochód jak w abonamencie – wygoda za półdarmo

Żyjemy szybko przez co często nie mamy czasu myśleć o oszczędnościach. Długofalowe plany i inwestycje są problematyczne

Żyjemy szybko przez co często nie mamy czasu myśleć o oszczędnościach. Długofalowe plany i inwestycje są problematyczne – okres planowania skrócił się do miesiąca, góra dwóch. Stąd popularność abonamentowej formy rozliczenia. Płacimy określoną sumę w zamian za udostępnienie usług na określony czas.

 

Abonament nie jest rewolucyjnym systemem rozliczeniowym i choć towarzyszy nam od wielu lat, stale zyskuje na popularności i wkracza w coraz to nowe obszary usług. Najczęściej w tej formie płacimy za telefon, internet, telewizję, prenumeraty. Również czynsze i pre-paidy są formą abonamentu. Rozliczenie czasowe może być przedpłacone lub rozliczane zgodnie z umową cywilno-prawną.

 

Relatywnie nowym sektorem, który zaczął oferować produkty w sposób abonamentowy jest branża motoryzacyjna. Rzecz jasna, przynajmniej póki co, nie jest on równoznaczny z wynajmem i nie pozwala na użytkowanie pojazdu w krótkim okresie czasu, ale dla wielu osób może okazać się bardzo korzystną ofertą, która w dodatku sprzyja rynkowej świeżości, konsumenci bowiem będą częściej wymieniać pojazdy.

 

Przyjrzeliśmy się jak kwestia abonamentowania wygląda w salonie Skoda Centrum Poznań, przy ulicy Głogowskiej / Wajsówny 7 w stolicy Wielkopolski, przy trasie na Komorniki. Umowa abonamentowa to tutaj nic innego jak sprzyjający system ratalny bez odsetek, rozpisany na 3 lub 4 lata. W zależności od wysokości wkładu własnego i, przede wszystkim, wybranego modelu samochodu, będzie się ona wahać od około 400 do 1000 złotych.  Najistotniejsze tutaj są możliwości, jakie klient otrzymuje po upływie umówionego terminu. Może on spłacić samochód (około połowy wartości), ale może również zostawić go w salonie i wybrać zupełnie nowe auto!

 

Co to oznacza w praktyce? Kierowca może przyjechać do Skoda Centrum Poznań nawet bez gotówki (wkład własny może być równy 0% wartości samochodu) i wyjechać dowolnym modelem. Wystarczy tylko wydzielić miesięczną kwotę na ratę jak w abonamencie, podobnie jak czyni się to w przypadku telefonu, kablówki czy prenumeraty czasopisma. Po 4 latach wraca na ulicę Głogowską / Wajsówny 7 w Poznaniu po czym wybiera inny, nowy pojazd i rusza w dalszą podróż!

 

Podobną ofertę coraz chętniej wprowadzają także inne salony i marki. Choć klienci nadal podchodzą do niej z pewną dozą nieufności, usługa zyskuje na popularności. W czasach gospodarki współdzielenia zainteresowanie wyłączną własnością maleje, a świadomi konsumenci dostrzegają, że bardziej opłaca się wydawać pieniądze bezpośrednio na usługę niż na związane z nią przedmioty. W przypadku samochodu jak w abonamencie, miesięczną składkę można traktować jako opłatę za możliwość korzystania z samochodu, bądź jako atrakcyjną ratę kredytu, dlatego z podobnej oferty może skorzystać każdy.

Log in