Tańsze paliwo jest jednak droższe …


W ostatnim czasie, ceny paliw w Polsce spadły poniżej 5 zł za litr. Sytuacja kiedy olej napędowy można było kupić poniżej 5 zł, miała miejsce we wrześniu 2011 roku i było to dokładnie 4,99 zł za litr. Jak podają „eksperci”, spadek cen paliw spowodowany jest niższą ceną za baryłkę ropy na rynkach światowych i w przeciągu najbliższych kilku tygodni nie przewiduje się radykalnych zmian. Obecna cena, lokuje się na poziomie 57,66 USD za baryłkę. W Polsce, olej napędowy można kupić za około 4,59 zł za litr. Jeśli to, co słyszymy od wielu lat, że ceny paliw zależą od ceny za baryłkę jest prawdą, to sprawdźmy, kiedy ostatnio baryłka ropy kosztowała około 60 USD i jak przekładało się to na ceny w kraju.
Według danych udostępnianych przez serwis ChartsBin, który specjalizuje się w różnego rodzaju statystykach, cena za baryłkę ropy na przedziale 60 dolarów (61,27) ostatni raz była w 2009 roku.

Historical Crude Oil prices, 1861 to Present

W Polsce, w marcu 2009 roku olej napędowy można było kupić za 3,49 zł .
Mamy zatem sytuację, kiedy cena baryłki ropy w roku 2009 i 2015 jest na tym samym poziomie. Analogicznie w Polsce, cena paliwa kształtuje się na poziomie 3,49 zł i 4,59 zł za litr ON. Różnica dość spora jak na zależność od ceny baryłki ropy na świecie.
Tajemnicą poliszynela jest to, co stało się z tą złotówką różnicy na cenie litra paliwa.
Na polskich stacjach w nadchodzącym okresie ceny oleju napędowego i benzyny będą się wyrównywać, a następnie benzyna stanie się tańsza od diesla. Taka sytuacja może potrwać do wiosny.

Źródło: chartsbin.com / moto.money.pl

Tagged under:

, , ,

Log in