Trochę w mieście, trochę w terenie – jaki rower wybrać?

Zdrowie i integracja – ze znajomymi lub rodziną – to jedne z najważniejszych spraw w życiu każdego człowieka. Bez nich nic nie było by na swoim miejscu i mówiąc najprościej, czulibyśmy się po prostu źle. Nic tak nie łączy tych dwóch elementów niż jazda na rowerze, jednak czasem pojawia się tu mały problem.

Chcielibyśmy zacząć jeździć, ale nasz stojący w piwnicy pojazd na dwóch kołach pamięta jeszcze czasy pierwszej komunii. Trzeba by więc kupić coś odpowiedniejszego, jednak jak się do tego zabrać? Jaki rodzaj roweru wybrać, by bez problemu poruszać się zarówno po mieście, jak i w terenie podczas wypadów na łono natury, np. do pobliskiego lasu? O tym i o wszystkim co może się przydać na tym etapie można przeczytać poniżej.

Najbardziej uniwersalny i wielozadaniowy

Jeśli bliżej przyjrzymy się opisom możliwości i parametrów poszczególnych modeli rowerów to szybko zauważymy, że najbardziej wielozadaniowe znajdują się w kategorii MTB. Są lekkie, funkcjonalne i całkiem komfortowo się na nich podróżuje, nawet na dłuższych trasach. Łatwo je dostosować do swoich potrzeb oraz bardzo dobrze się je prowadzi, co powinno stanowić ważna zaletę, jeśli zamierzamy z nich korzystać także w ruchu miejskim. Ilość i regulacja przerzutek jest w nich bardzo satysfakcjonująca, a ponadto są odporne na jazdę po nierównościach i nie przenoszą tak wstrząsów na rowerzystę (wszystko to dzięki amortyzatorom). Nie ważą zbyt dużo, więc nawet jeśli przyjdzie nam przenieść taki model do tunelu podziemnego, czy wnieść do domu, to nie będzie to stanowiło większego problemu.

Rower górski, a rower MTB

Można by powiedzieć, że popularny „góral” ma bardzo dużo wspólnego z rowerem MTB i nie będzie to duża pomyłka. Faktycznie te dwa rodzaje są niemal tożsame, więc często używa się ich nawet zamiennie – choć posiadają kilka różnic. Rower górski to taki, który przeznaczony jest na nierówne i usiane kamieniami zbocza, podczas gdy modele z kategorii MTB są o wiele bardziej uniwersalne, dlatego stanowi tak dobrą opcję dla amatorów jazdy na dwóch kółkach, którzy kupują rower ze względu na możliwości integracyjne i mobilność, niż by oddać się ekstremalnym ewolucjom i off-roadowej jeździe.

Jaki powinien być dobry rower MTB?

Tym co w tym przypadku jest najistotniejsze to dobry i świadomy wybór odpowiedniego modelu. Nie da się jednak tego dokonać bez choćby podstawowej znajomości parametrów, jakimi powinien się on charakteryzować. Zacznijmy może od ceny, gdyż dla wielu z nas jest to jedna z kluczowych zmiennych wpływająca na decyzję o zakupie. By otrzymać produkt odpowiedniej jakości będziemy musieli wydać w tym przypadku kwotę w okolicach 1000 zł (oczywiście jeśli mamy zamiar kupić rower fabrycznie nowy). Jeśli dołożymy jeszcze 500 zł to mamy gwarancję, że nie zawiedziemy się na zakupionym produkcie. Ważna jest tu również waga – lepszej jakości ramy wykonane są z aluminium, które jak wiemy jest o wiele lżejsze od stali. Kolejną sprawą są odpowiednie hamulce. Najlepiej jeśli są one tarczowe, jednak fakt ten wiąże się również z wyższą ceną. Ostatnimi elementami, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę, są siodełko i amortyzatory. To dzięki nim jazda po mniej przyjaznym terenie może okazać się bardziej komfortowa niż się spodziewaliśmy, wiec nie należy zaniedbać tych elementów. Mówiąc krótko – nie potrzeba nam drogiego i specjalistycznego sprzętu by dobrze się bawić i zadbać o zdrowie. Rower MTB w zupełności wystarczy, by osiągnąć pełną satysfakcję.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja ROWErr.

Log in