Urzędnicy skarbowi pomagali w galeriach handlowych


Po sukcesie jakim były dni otwarte w urzędach skarbowych, Ministerstwo Finansów wyszło z kolejną inicjatywą mającą na celu usprawnienie napływania deklaracji podatkowych do placówek skarbowych.

W dniach 13-15 marca ruszyła akcja Szybki PIT. W ramach wydarzenia w galeriach handlowych w całej Polsce powstały dodatkowe, specjalnie w tym celu przygotowane stanowiska na których można było spotkać pracowników urzędów skarbowych. W godzinach 12:00-18:00 w poznańskich galeriach M1 i City Center każdy podatnik mógł nie tylko złożyć swoje zeznanie podatkowe z pozyskanych dochodów w poprzednim roku kalendarzowym lecz również skorzystać z pomocy przy wypełnianiu zeznania podatkowego. Pracownicy urzędu skarbowego udzielali wszystkich niezbędnych informacji na temat wniosku, sposobu jego poprawnego wypełnienia, przysługujących ulg podatkowych oraz kwot zwolnionych z podatków.

Dodatkowo każdy podatnik, który miał problem z wypełnieniem formularz lub wyliczenia wartość podatków mógł skorzystać z pomocy pracowników administracji skarbowej. Urzędnicy sami wychodzili z inicjatywą do podatników i krok po kroku pomagali w poprawnym wypełnieniu deklaracji z pozyskanych dochodów, nie tylko wyliczając im wartości pozyskanych dochodów czy wysokość samego podatku lecz również sprawdzając poprawność wypełnionych deklaracji. Gotowy wniosek był automatycznie zatwierdzany i przyjmowany przez pracowników placówki skarbowej.

Inicjatywa ta miała przede wszystkim ułatwić podatnikom składanie deklaracji podatkowych, zmniejszyć liczbę pojawiających się błędów, co jednocześnie wpłynie na ilość napływających do urzędu skarbowego korekt oraz zachęcić jak największą ilość podatników do wcześniejszego składania zeznań podatkowych tak aby nie odkładali go na przysłowiową ostatnią chwilę.

Poczynania te wpłyną również na pracę urzędów skarbowych w Polsce, usprawni to zarówno pracę placówek, zmniejszy kolejki w urzędach skarbowych oraz przyśpieszy proces rozliczania podatników we Skarbem Państwa.

Rozliczanie deklaracji z pozyskanych dochodów nie kojarzy się podatnikom z niczym przyjemnym ani prostym. Dzięki właśnie takim akcją jak Szybki PIT czy wcześniej organizowane Dni Otwarte, kiedy Ministerstwo Finansów wychodzi z inicjatywą pomocy w stronę podatnika, proces rozliczania się ze Skarbem Państwa staje się dla petentów łatwiejszy.

Tagged under:

,

Log in