Wolsztyn – „Karszyn we wspomnieniach i źródłach historycznych”


W Bibliotece Publicznej w Wolsztynie gościł Tadeusz Mąkosa. Spotkanie autorskie odbyło się w ramach spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki. Tadeusz Mąkosa, wieloletni nauczyciel języka polskiego w siedleckiej szkole, radny Gminy Siedlec oraz urzędnik gminny zaprezentował swoją książkę „Karszyn we wspomnieniach i źródłach historycznych”.
Jak zaznacza autor potrzeba napisania książki zrodziła się wraz z przejściem na emeryturę. Jako że pochodzi z tej miejscowości, chciał uwiecznić własne wspomnienia oraz znanych mu mieszkańców zanim odejdą wraz z nimi. Karszyn leży w pobliżu Kargowej i jest jedną z wielu miejscowości tak zwanych „Ziem Odzyskanych”, na których historia najnowsza odcisnęła swoje piętno. Przed II wojną światową wieś ta należała do terytorium państwa niemieckiego. Zamieszkali na tych terenach Niemcy musieli wraz z końcem wojny opuścić swe domostwa, które następnie zasiedlili wygnańcy zza Buga. Trudno zrozumieć losy tej miejscowości bez znajomości historii. Tadeusz Mąkosa poprzez spisanie wspomnień oraz badania nad materiałami historycznymi nie tylko przedstawił swą rodzimą miejscowość w przeszłości i obecnie, ale skomplikowany los człowieczy i fragment historii Polski. Okazuje się, że choć Karszyn liczy niewielu mieszkańców, to w nim splatają się dzieje wielu ludzi.
Podczas spotkania klubowicze i przybyli goście mogli zapoznać się z bogatą prezentacją zdjęć miejscowości, ludzi czy przyrody Karszyna, zarówno tych, które opublikowano w książce, jak i tych, które nie mogły się w niej znaleźć. Zaprezentowano również fragment reportażu radiowego „Historia dwóch Marii” wyemitowanego w Radiu Zachód. Była to opowieść o dwóch kobietach – Mariach. „Losy tych dwóch kobiet są bardzo podobne. (…) Obie łączy okrucieństwo wojny. Obie mają związek z Karszynem. Jedna Karszyn musi opuścić, druga do Karszyna przybywa.”
Książka została wydana przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. Eugeniusza Paukszty w Kargowej. Ukazała się staraniem biblioteki, która w tym celu rozpisała projekt wraz z Lokalną Grupą Działania Regionu Kozła do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego. Materiały do książki o Karszynie okazały się na tyle bogate, że autor ma w planach drugie wydanie poszerzone o dodatkowe wiadomości.

bibliotekawolsztyn.pl

Log in