Wolsztyn – spotkanie autorskie z Dorotą Kanią


W ubiegły poniedziałek 5 maja w Bibliotece Publicznej im. St. Platera w Wolsztynie gościła Dorota Kania, dziennikarka, autorka głośnych książek „Resortowe dzieci” oraz „Cień tajnych służb”. Spotkanie prowadził Rafał Konopka, który na początku zaprezentował krótkie nagranie o książkach pani Kani, stylizowane na propagandowe dokumenty filmowe z czasów PRL-u. Filmik miał zobrazować obecne zainteresowanie książkami autorki, ponieważ w swoich publikacjach sięga ona po drażliwe i ważkie społecznie tematy. Dorota Kania interesuje się kwestią lustracji oraz powiązania współczesnych elit ze strukturami PRL-u.
„Cień tajnych służb” prezentuje wyniki śledztw w sprawach najgłośniejszych zabójstw i samobójstw, które miały miejsce od początków III RP. Dorota Kania oparła się o nieznane i niepublikowane wcześniej materiały postępowań prokuratorskich, materiały sądowe, archiwalne i dokumenty historyczne. W swojej pracy opiera się na bogatym materiale dowodowym. W każdym opisywanym śledztwie pojawia się wątek służb specjalnych. Autorka stara się pokazać, że służby specjalne nie stały się wcale reliktem przeszłości, ale nadal mają duże wpływy w życiu publicznym.
Bezpośrednio tego tematu dotyczy najnowszy cykl „Resortowe dzieci”. Pierwsza książka, która ukazała się do tej pory, prezentuje ludzi mediów – czwartej władzy. W rozumieniu autorki „resortowe dzieci” to osoby wychowane w rodzinach działaczy i funkcjonariuszy partyjnych, Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego czy Służb Specjalnych. Ukazuje funkcjonowanie ludzi władzy z poprzedniego ustroju w obecnych realiach. Przekonuje o istotnej roli tajnych służb w polityce, biznesie, mediach, a także w środowisku naukowym. Kolejna książka w serii, która ma być wydana w listopadzie, będzie dotyczyła funkcjonariuszy służb specjalnych.
Biblioteka Publiczna w Wolsztynie

Log in