Wróżby andrzejkowe – znaczenie symboli

Andrzejki są obchodzone w nocy z 29 na 30 listopada. Jedną z tradycji tego dnia są wróżby. Najpopularniejsze jest lanie wosku. Dawniej wierzono, że w ten sposób można dowiedzieć się kiedy staniemy na ślubnym kobiercu, jakie imię będzie nosiła osoba za którą wyjdziemy oraz co czeka nas w nadchodzącym roku.
Kiedyś do wróżenia stosowano roztopiony ołów lub cynę. Wierzono, że dzięki temu wróżba będzie silniejsza. Z czasem ołów i cynę zastąpiono woskiem, dlatego, że pszczoły uważane były za symbol mądrości i płodności. Wróżenie z wosku było popularne już w rożnych starożytnych kulturach.
Aby poprawnie przeprowadzić wróżbę z lanego wosku należy zadbać o kilka rzeczy. Przede wszystkim musimy posiadać stary klucz z dziurką. Podobno najlepszy jest poświęcony klucz np. z drzwi zakrystii. Kolejnymi przyborami będą: garnek, metalowa miednica a jeśli jej nie podsiadamy to wystarczy napełniona zimna wodą umywalka lub wanna no i oczywiście wosk ze świec.
Wosku uzyskujemy poprzez roztopienie świec w garnku. Po roztopieniu należy usunąć knoty. Następnie zainteresowane osoby leją ostrożnie wosk przez klucz do wody. Kiedy wosk zastygnie, ostrożnie wyjmujemy go z wody i oglądamy powstały kształt z każdej strony. Przyglądamy się również, jaki cień rzuca na ścianę powstała bryła i na tej podstawie można wnioskować, co przyniesie nam nadchodzący rok.
Najczęściej ludzie doszukują się widoku rożnych zwierząt, które mają przypisaną w wielu kulturach określoną moc. I tak, jeśli zobaczymy widok psa, oznacza to dla nas wierność.
Kolejne symbole to m.in.:
– ptak – wolność i niezależność
– wąż – pokusa i zdrada
– świnia – nieczystość
– koń – ciężka praca
– sowa – mądrość
– lew – symbol siły.
– jabłko – rok inwestycji i wyzwań
– gwiazda – symbol nadchodzącego ślubu
– kot – nowy przygody
– but – zmiany i podróże
– ryba – nowe szanse i możliwości

Jeśli w trakcie wróżenia pojawią się wątpliwości co do rozpoznania kształtu, można skorzystać z sennika, którego symbolika jest bardzo podobna do symboliki wróżenia.

Źródło: polskatimes.pl

Tagged under:

, ,

Log in