Odnowiony Browar w Grodzisku Wlkp (wideo)
We wtorek (16.06.2015 r.) w Browarze w Grodzisku Wielkopolskim odbyła się konferencja prasowa, na której rozmawiano o reaktywowanej właśnie produkcji Piwa z Grodziska.
Inwestorzy w roku 2012 zakupili nieruchomość starego browaru przy ul. Poznańskiej. Od początku deklarowali wznowienie produkcji trunku przygotowywanego dokładnie według słynnej receptury, która stworzyła legendę Piwa Grodziskiego. Piwo z Grodziska powróciło i jest już na sklepowych półkach od ponad miesiąca. Warzelnia produkuje trunek, którego legendarny smak pozostał w pamięci nie tylko grodziszczan, ale i amatorów Piwa Grodziskiego z całego świata. Piwo w grodziskim browarze jest warzone przy użyciu technologii i składników tradycyjnie wykorzystywanych do produkcji oryginalnego piwa grodziskiego. Ma dedykowaną butelkę z tłoczeniem nawiązującym do historycznej, przedwojennej flaszy, którą ozdobi łącząca nowoczesność i elementy tradycji etykieta informacyjna. Nieodłącznym atrybutem legendarnego napoju jest pokal, wysoki, ręcznie robiony, wzorowany na historycznym kielichu, którego kształt niewątpliwie podnosi walory smakowe degustowanego piwa. Limitowana seria liczy 714 sztuk, a liczba ta stanowi różnicę między datą rozpoczęcia średniowiecznego warzenia ( 1301), a rokiem 2015 – datą reaktywacji Piwa z Grodziska.
Inwestycja w Grodzisku to nie tylko powrót Piwa z Grodziska. To odbudowa browaru. Inwestor zakupił budynek browaru w bardzo złym stanie, wymagającym generalnego remontu. Decydując o modernizacji, nowym właścicielom zależało na tym, aby obiekt zachował pod względem architektonicznym jak najwięcej elementów historycznych. W efekcie licznych prac, wyeksponowano historyczne wnętrza. Dodatkowo odrestaurowano charakterystyczny komin grodziskiej warzelni. Odnowiony browar odzyskał dawną świetność miejsca, w którym odrodziła się legenda grodziskiego trunku.
Piwo z Grodziska to ponad 700 lat tradycji. Według przekazów i legend, Grodzisk Wielkopolski to od czasów średniowiecza stolica polskiego piwowarstwa. Piwo Grodziskie jest jedynym typowo polskim stylem piwnym. Uważane za trunek najwyższej jakości, cenione przez smakoszy. Dawniej, z powodu wysokiej jakości, traktowane jako część wynagrodzenia dla burmistrzów Grodziska Wielkopolskiego. Darzone estymą, przypisywano mu niegdyś właściwości lecznicze. Posiadanie Piwa Grodziskiego było w dobrym tonie i świadczyło o zamożności gospodarza.
Trunek z Grodziska Wielkopolskiego jest warzony ściśle według legendarnego sposobu, z naturalnych składników takich jak: słód pszeniczny dymiony drewnem dębowym, chmiel lubelski, drożdże grodziskie oraz posiadająca specjalne właściwości woda grodziska. Trunek nie jest pasteryzowany dzięki stosowaniu ponownej fermentacji w butelce. W skład portfolio piw warzonych w browarze w Grodzisku wchodzą cztery marki: Piwo z Grodziska – lekkie, pszeniczne, dymione; Bernardyńskie – mocne, pszeniczne dymione; Piwo Naturalne o smaku kwiatu z czarnego bzu; Piwo Naturalne o smaku czerwonej porzeczki. Trunki produkowane w Grodzisku będą zawierały od 2,5% do 6,5% alkoholu objętościowo. Planowana wydajność browaru to 20 000 hl.
Źródło: Browar w Grodzisku Wlkp