Co zrobić aby choinka stała jak najdłużej i nie gubiła igieł


Choć święta już za nami to jest jeszcze możliwość utrzymania naszego drzewka przez kilka dni w dobrej formie.
Właściwie cały proces powinniśmy zacząć przed zakupem choinki. Musimy zwrócić uwagę czy drzewko ma zielone igiełki i giętkie gałązki. Następnie przed postawieniem choinki w domu, stopniowo przyzwyczajając ją do temperatury naszego mieszkania. Nie zaleca się wstawiania drzewka bezpośrednio po zakupie od razu w pokoju, ponieważ bardzo szybko zacznie gubić igły i straci kolor. Dobrze jest więc wcześniej postawić ją na dobę w piwnicy, a później dopiero w mieszkaniu. Przed ustawieniem choinki w pokoju, warto ją dobrze nawodnić, w tym celu wstawiamy drzewko na kilka godzin do wiadra z ciepłą wodą.

Kiedy już nasze drzewko pięknie dekoruje wnętrze, musimy pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim temperatura pomieszczenia nie może przekraczać 20 stopni, a samo drzewko nie może stać blisko źródła ciepła np. kaloryfera. Zapobiegnie to zbyt szybkiemu wyschnięciu drzewka. Dobrze jest też nie przesadzać z ilością ozdób jakie wiszą na choince, dzięki temu zachowa ona swój kształt. Ozdabiając choinkę lampkami warto stosować żarniki typu LED dlatego, że nie wytwarzają ciepła i nie będą dodatkowo wysuszać rośliny. Koniecznie, codziennie trzeba sprawdzać poziom wody i w razie potrzeby uzupełniać jej niedobór. Przesuszona choinka szybciej gubi igły. Aby utrzymać nasze świąteczne drzewko w dobrej kondycji warto wzbogacić wodę do podlewania, specjalnymi preparatami odżywczymi dla roślin. Nie będziemy tu reklamować konkretnego produktu ale w każdej kwiaciarni na pewno znajdziecie odpowiednie środki.
Jeżeli zakupiłeś drzewko z korzeniami w doniczce musisz zwrócić uwagę aby go nie przelać. Nadmiar wody w glebie może spowodować, że korzenie zaczną zamierać a choinka zacznie się sypać. Jeżeli planujesz takie drzewko na wiosnę posadzić w ogrodzie, koniecznie po świętach musisz wystawić je na zewnątrz. Robi się to ze względu na to, że w ciepłym pomieszczeniu może zacząć wypuszczać nowe pędy i wtedy wystawiona na przymrozki po prostu zamarznie.

Źródło:poradnikogrodniczy.pl

Log in