Fotografia ślubna, jaki sprzęt wybrać?
Wybierając sprzęt fotograficzny, stajemy przed nie lada dylematem. Obecnie wybór jest bardzo duży, a producenci nie próżnują i stale poszerzają ofertę. Bardziej niż możliwości sprzętowe, decydującym kryterium mogą okazać się indywidualne preferencje i styl fotografa ślubnego.
Zaczynamy od aparatu fotograficznego.
Na początku wybrać należy odpowiedni aparat fotograficzny. Większość osób zdecyduje się na tzw. zaawansowaną lustrzankę. Możliwości techniczne, jakość zdjęć i precyzja działania powodują, że taki sprzęt pozostawia daleko w tyle aparaty innego typu.
Istotnym elementem na, który należy zwrócić uwagę przy wyborze aparatu jest to, czy dysponuje on matrycą określaną jako „pełna klatka”. Chodzi tu o rozmiar matrycy światłoczułej, która odpowiada rozmiarem klatki filmu małoobrazkowego 35 mm. Dzięki „Fullframe” jakość fotografii znacząco odróżnia się na tle tych, które zostały wykonane aparatami wyposażonymi w matryce o mniejszym rozmiarze. Oczywiście wiele zależy od fotografa i zastosowanych obiektywów.
Co do producentów sprzętu, to zdecydowany prym od wielu lat wiodą w tym segmencie firmy Canon i Nikon.
Dobrze dobrany obiektyw to połowa sukcesu.
Zazwyczaj, fotografowie używają kilku ulubionych „szkieł”. Przeważanie stosuje się naprzemiennie obiektywy szerokokątny do fotografowania w ciasnych pomieszczeniach. Obiektywy stałoogniskowe do fotografii portretowej oraz teleobiektywy, które można wykorzystywać na wiele sposobów. Wśród „stałek”, czyli obiektywów stałoogniskowych najpopularniejszymi są obiektywy o długości ogniskowej 35 mm, 50 mm i 85 mm. Zdjęcia wykonane takimi obiektywami zachwycają głębią ostrości.
Istotnym parametrem obiektywów jest jego jasność, czyli, ile światła wpada przez niego do komory aparatu. Im wartość przysłony niższa tym obiektyw jaśniejszy, a co za tym idzie – lepszy. Dzięki temu w słabo oświetlonych miejscach takie obiektywy okazują się niezastąpione. W przypadku fotografii ślubnej, zdarza się, że błyskanie lampą w czasie ceremonii ślubu jest niemożliwe, w takiej sytuacji jasne obiektywy są niezastąpione, zwłaszcza że kościoły nie należą do miejsce dobrze oświetlonych…
Fotografować z lampą czy bez ?
Lampa błyskowa nie jest niezbędnym narzędziem w pracy fotografa, ale bardzo ułatwia życie. W przypadku sesji fotograficznych, może być głównym narzędzie kreującym atmosferę fotografii. Tak samo, jak w przypadku obiektywów i aparatów, tutaj również wybór jest duży, a i ceny nie małe. Przy wyborze lampy błyskowej, sprawdzamy liczbę przewodnią lampy, czyli jej moc. Niezbędnym rozwiązaniem jest także obrotowy palnik oraz funkcja błysku w systemie TTL. Through the lens (TTL) wykorzystuje pomiar światła odbitego od fotografowanego obiektu, które następnie wpada do aparatu przez obiektyw. Dzięki temu systemowi lampa błyskowa automatycznie dostosuje siłę błysku do ustawień w jakich aktualnie pracuje aparat.
W przypadku fotografowania z użyciem lampy błyskowej, warto pomyśleć o zakupie kilku akcesoriów takich jak softboxy i wyzwalacz radiowy.
W fotografii ślubnej, oprócz dobrego sprzętu liczy się również doświadczenie i szybkość działania. Dlatego na pytanie „Fotografia ślubna, jaki sprzęt wybrać?” nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Większość wybierze sprzęt wysokiej klasy. Fotografia ślubna to specyficzna dziedzina fotografii reportażowej i w większości przypadków nie ma czasu na powtarzanie kadrów i ustawień. Dobry fotograf potrafi przewidzieć rozwój sytuacji i do zrobienia zdjęcia jest przygotowany w każdej chwili.