- video
- permalink
Grodzisk Wlkp – 15lecie ZTL Cybinka
W sobotę 5 lipca w Grodzisku Wielkopolskim odbył się koncert z okazji 15-lecia istnienia Zespołu Tańca Ludowego Cybinka Grodzisk.
Zespół Tańca Ludowego CYBINKA-GRODZISK powstał w 1999 roku z inicjatywy Dyrektora Centrum Kultury „Rondo” (wówczas Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury) w Grodzisku Wlkp. Waldemara Łyczykowskiego. W swoich szeregach skupia dzieci (6 – 13 lat) i młodzież (16 lat i więcej), z Grodziska Wlkp. i okolic, zafascynowanych folklorem, polskimi tradycjami i zwyczajami. Istnienie zespołu ma na celu pielęgnowanie tradycji ludowych i zachowanie dziedzictwa narodowego utrwalonego w postaci tańców, zwyczajów i obrzędów regionalnych.
Od chwili powstania rozwija się bardzo dynamicznie. Utworzony z kilkunastoosobowej grupy młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, już w 2000 r. został poszerzony o grupę dziecięcą. W tym kształcie funkcjonuje nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Kierownikiem artystycznym oraz instruktorem i choreografem grupy młodzieżowej od samego początku jest Sławomir Kalinowski. Instruktorem i opiekunem grupy dziecięcej do 2007 roku był Dariusz Wnuk, a od 2007 roku Marcelina Floraszek. Na co dzień wspierają ich muzycy Waldemar Łyczykowski i Damian Popiołkiewicz. Zespół współpracuje również z profesjonalną Kapelą Ludową PO ZAGONACH z Poznania. Instruktorzy uczą nie tylko tańca, ale samodzielnie tworzą choreografię do układów tanecznych.
W ciągu kilku lat istnienia zespół wypracował imponujący repertuar, w którym znajdują się przede wszystkim tańce, przyśpiewki, zabawy ludowe z rodzimej Wielkopolski, między innymi: z okolic Szamotuł „Dożynki u Nyczoków”, „Zabawy u Maryny” z Wielkopolski zachodniej, „Podkoziołek u Biskupian” z okolic Krobii i Domachowa. Poza tym w repertuarze znajdują się tańce narodowe: polonez, krakowiak, oberek, kujawiak i mazur oraz tańce, przyśpiewki, zabawy z regionu opoczyńskiego, lubelskiego, rzeszowskiego i Kaszub.
Od chwili powstania zespół uczestniczył w różnorodnych przedsięwzięciach artystycznych, tj. dożynki, święto miasta, święta szkolne, projekty artystyczne i inne imprezy okolicznościowe i charytatywne, jak na przykład Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Dzięki temu na trwałe wpisał się w życie kulturalne miasta i gminy, powiatu, Wielkopolski, a także dał się poznać poza granicami naszego kraju (m.in. we Francji, Niemczech, Belgii, Serbii, Holandii, Czechach, Słowenii, Chorwacji, Albanii, Czarnogórze i na Węgrzech).
Wspólne koncerty i spotkania folklorystyczne są okazją do poznania kultury i zwyczajów z całego świata, a także nawiązania ciekawych znajomości. Wśród zaprzyjaźnionych zespołów znajdują się grupy folklorystyczne z tak odległych i egzotycznych krajów jak Dominikana, Indonezja, Meksyk, kraj Basków i wielu innych.
CK Rondo Grodzisk Wielkopolski