Jak możemy łączyć kolory mebli kuchennych?
Meble kuchenne wcale nie muszą być monotonne czy jednolite. Po czasach, kiedy właśnie takie rozwiązania były modne i bardzo popularne, nastał moment na to, by cieszyć się kolorami oraz wprowadzać je do naszego otoczenia. Nie od dziś wiadomo, że kolory mają ogromną moc oddziaływania na nasze samopoczucie. Co prawda biel jest barwą, która od wielu sezonów króluje w naszych aranżacjach wnętrz, zupełnie nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć ją z bardziej odważnymi kolorami. Należy jednak pamiętać, że biel daje nam nieograniczoną liczbę pomysłów, ale w przypadku innych kolorów powinniśmy zachować pewien umiar oraz zdrowy rozsądek w trakcie ich łączenia, by nie wywołać osób naszej aranżacji i nie stworzyć dziwnego efektu przepychu.
Co warto wiedzieć na temat zestawiania kolorów mebli kuchennych?
Łączenie i zestawienie kolorów stanowi ciekawą alternatywę dla gotowych i proponowanych przez sprzedawców zestawów mebli rozwiązań. Co prawda występują one w różnobarwnych układach, ale nasza własna aranżacja może być w pełni dopasowana do naszej osobowości i perfekcyjnie spełniać nasze oczekiwania. Nie ulega wątpliwości fakt, że jednolite meble to z pewnością bezpieczna aranżacja, ale osoby, które będą poszukiwać pewnej odmienności, śmiało mogą zdecydować się na mocne kolory w kuchni. Bardzo ciekawą alternatywą i jest również połączenie intensywnych barw z neutralnymi tonami.
Różne pomysły na łączenie kolorów mebli
Z pewnością najbardziej typowym przykładem na wprowadzenie dwubarwnych mebli kuchennych jest ich podział na górne oraz dolne szafki. Podczas dobierania kolorów musimy jednak pamiętać o tym, że decydując, który kolor gdzie się dokładnie znajdzie, możemy przestrzeń optycznie powiększyć – stosując ciemną oprawę oraz jasne tło – lub ją zmniejszyć – stosując więc odwrotną konfigurację.
W zabudowie tradycyjnej wysokiej kolorystyczne wyróżnienie pozwala na wizualny podział stref. W ten sposób możemy wydzielić strefy użytkowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasza kuchnia nabierze szyku oraz charakteru. Skoro już mówimy o strefach, kole naszych mebli możemy wybrać według zabudowy pod właśnie strefy robocze. Podział stref roboczych podkreślony za pomocą kolorów z pewnością wyróżnij takie miejsce. Ciekawym rozwiązaniem również będzie wybór mebli, które dodatkowo podkreślają większą głębokość zabudowy, na przykład wyróżniając strefę do gotowania.
Ciekawym rozwiązaniem jest również wertykalne łączenie kolorów. Otóż gotowe fronty, które łączą ze sobą różne kolory w postaci poziomych pasków, to bardzo skuteczny zabieg optyczny, dzięki któremu wizualnie wydłużymy całą zabudowę. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, by takie zastosowanie połączenia kolorów nie przytłaczało całej aranżacji.
Meble kuchenne w nowym budownictwie
Nowoczesne budownictwo stawia na kuchnię otwartą włączoną z salonem. Jest to niewątpliwie praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu w bardzo łatwy sposób możemy pogodzić życie rodzinne, a także samo wnętrze stwarza wrażenie bardzo dużej przestrzeni, doskonale się prezentuje i tworzy niepowtarzalny klimat. Musimy jednak pamiętać o tym że urządzenie strefy dziennej tego typu stanowi dość trudne wyzwanie pod względem doboru kolorów. Bezwzględnie powinniśmy więc pamiętać o tym, że kolor mebli kuchennych powinien w całości komponować się z wnętrzem. Wyżej wymienione przykłady i łączenie kolorów niemal dowolnie w tym przypadku niekoniecznie się sprawdzi. Zamkniętej kuchni możemy zdecydować się na takie szaleństwo, i jednak w przypadku otwartej strefy dziennej łączonej z kuchnią, dobrze sprawdzą się meble kuchenne w stonowanych kolorach. Jednak wcale nie oznacza to, że nasza stylizacja będzie nudna. Z powodzeniem możemy postawić na fronty mebli kuchennych w ciemnych czy żywych kolorach, jednak musimy pamiętać o tym, by w pozostałych częściach tej otwartej przestrzeni znalazły się akcenty, które kolorystycznie będą nawiązywały do strefy gotowania.
Podsumowanie
Warto pamiętać o również o tym, że podczas dobierania koloru mebli do naszego wnętrza, powinniśmy dokładnie przeanalizować, jak jasne jest pomieszczenie. Jeżeli w kuchni nie ma okna i jest ona doświetlona jedynie światłem wpadającym z sąsiedniego pomieszczenia oraz światłem sztucznym, ciemne kolory mogą znacznie przytłoczyć pomieszczenia. W przypadku jasnych wnętrz, stawia będzie znacznie łatwiejsza. Jeśli zależy nam na optycznym powiększenie pomieszczenia, warto postawić na jasne kolory. Wcale to jednak nie oznacza tego, że mała kuchnia nie może zdecydować się na ciemne fronty. Wszystko tak naprawdę zależy od naszych oczekiwań i naszego gustu. Meble kuchenne powinny więc zostać tak dobrane, by spełniały oczekiwania domowników.