Jak przewozić starszaka w aucie?

W zależności od rozwoju fizycznego dziecka w okresie między przedszkolem a pójściem do szkoły podstawowej, można wybrać dziecku największy z możliwych fotelików samochodowych.

O tych 2 sposobach przewożenia słyszy się najczęściej. Podkładka albo fotelik. Kupno nowego akcesorium w mogłoby się wydawać ostatnim okresie przewożenia, ma znaczenie dla bezpieczeństwa pociechy. Choć specjalistów różnią niekiedy opinie o technikach zapinania dziecka, to każdy powie, że od siedziska lepszy jest fotelik.

Polskie prawo mówi, że w foteliku, w aucie wyposażonym w pasy bezpieczeństwa powinno jeździć dziecko do 12 roku życia, którego wzrost wynosi do 150 cm.

Największą zaletą fotelika jest jego stabilność. Przede wszystkim dlatego, że posiada oparcie. Dzięki niemu pas przypina nie tylko dziecko do fotelika, ale fotelik do siedzenia auta. Jeszcze nie wszystkie foteliki i podkładki posiadają system spinania z fotelem samochodowym, jak np. ISOFIX. Oparcie spełnia zatem rolę przytrzymująca fotelik w ramach wyznaczonego mu miejsca. Kolejna cecha to większa wygoda, czyli podłokietniki, oparcia na ręce, nierzadko wyposażone w otwór na kubek, czy różnego rodzaju schowki.

Wady fotelika, bo każdy sprzęt takie ma, to przede wszystkim jego rozmiary. Podkładka mniej zawadza, można ją przewozić w bagażniku, zyskując miejsce w aucie, gdy dziecko z nami nie jedzie.

Jakie cechy posiada fotelik dedykowany najstarszemu dziecku?

Jako wzór do omówienia tego zagadnienia weźmy np. fotelik marki Graco Junior MAXI.

Dla bezpieczeństwa istotna jest prowadnica pasa, zapewniająca prawidłowe jego przełożenie na sylwetce pociechy. Profilowany zagłówek i w ogóle oparcie amortyzuje siły fizyczne działające na małego pasażera podczas zderzenia bocznego.

Dla wygody znaczenie ma regulowany zagłówek, który można podwyższać w zależności od wzrostu przewożonego w nim dziecka. Ciekawym rozwiązaniem są dwie pozycje oparcia. Regulowane są także podparcia na ręce. Są też zamontowane wysuwane uchwyty na kubki.

Opiekunowie zwracają uwagę na cechy praktyczne a wśród nich istotne jest pranie tapicerki. Firma Graco przygotowała produkt ze zdejmowanym pokrowcem, nadającym się do prania. Waga też ma znaczenie, dużo łatwiej jest przenosić fotelik, czy podróżować z lekkim wyposażeniem. W razie konieczności pożyczenia komuś, czy zmiany auta też jest prościej. Foteliki dla starszaków ważą około 4kg.

Sprytne rozwiązanie polega na tym, że w razie konieczności, lub gdy dziecko przekroczyło parametry wskazane prawem,  fotelik ma odłączane oparcie i pozostaje sama podkładka.

Tagged under:

,

Log in