Jakie płytki dla posiadaczy małych łazienek?

Najczęściej (choć nie jest to regułą) zdarza się, że jeśli nie posiadamy własnego domu tylko mieszkanie, to rozmiar naszej łazienki, mówiąc dość delikatnie, jest skromny. Wynika to nie rzadko z zamysłu architekta do maksymalnej oszczędności miejsca. Nadchodzi jednak dzień kiedy, albo to się wprowadzając, albo chcąc odświeżyć tą przestrzeń, decydujemy się na przeprowadzenie gruntownego remontu.

Takie radykalne zmiany skutkują również położeniem kafelek, dzięki którym łazienka nabiera ładnego i estetycznego wyglądu. Jak jednak wybrać odpowiednie płytki, które idealnie wpasują się w nasz gust i tym samym staną się reprezentacyjne dla wizerunku naszej małej łazienki? Poniżej kilka uniwersalnych zasad, które warto wziąć pod uwagę przy okazji odwiedzin sklepu z kafelkami.

Mitologia

Przez wszystkie lata, kiedy to płytki zdobywały coraz większą popularność, jako element wystroju łazienki, narosło wokół ich doboru wiele różnych opinii i mitów. Część z nich to zazwyczaj prywatne zdanie konkretnej osoby, posiadającej własny specyficzny gust. Nie wiadomo kiedy taka subiektywna opinia rozprzestrzeniła się i urosła do rangi reguły – a w oczach specjalistów od wystroju wnętrz odbierana jest na równi z mitem. Zazwyczaj odnoszą się one do wielkości zastosowanych kafelek oraz do doboru kolorów i formatu (podobno zbyt duży kontrast psuje wygląd małej łazienki). Mozaika ma szatkować przestrzeń, a duże płytki wymagają zbyt wielu cięć. Jak to jest naprawdę?

Kilka słów o fudze

Specjaliści obalają zasadę konkretnej wielkości płytek w małej łazience. Tak naprawdę nie ważne jak duże one będą, tylko czy uda im się utworzyć w miarę jednolitą taflę. Tu właśnie o wiele istotniejsza staje się fuga, a raczej jej kolor. Kontrast pomiędzy kafelkami a kolorem wypełnienia pomiędzy nimi, niepotrzebnie dzieli nam powierzchnię i tym samym zmniejsza optycznie pomieszczenie. Wyjściem z tej sytuacji jest prosty zabieg dopasowania kolorystycznego obu tych elementów, by jak najdokładniej ukryć połączenia między nimi. Zbyt duża ilość linii nie służy małym łazienkom.

Format i odcień również mają znaczenie

To jak ułożymy nasze płytki może mieć dwojaki efekt. Albo podwyższymy pomieszczenie, albo je poszerzymy. By nadać smukłości łazience przyklejamy kafelki w sposób, kiedy to dłuższa krawędź jest prostopadła do sufitu. Jeśli naszym zamiarem jest rozciągnąć zbyt wąską łazienkę to powinniśmy postąpić wręcz przeciwnie.

Zagranie kolorem także może dać całkiem satysfakcjonujący efekt. Dla przykładu, by wyrównać proporcje układamy na trzech ścianach jasne płytki, a na czwartej (krótszej) ciemne. Jasne kolory niewątpliwie lubią małe przestrzenie, jednak odpowiedni kontrast nawet przy użyciu ciemnych barw może również wyglądać wielce estetycznie. Co do mozaiki w łazience…tak, ale jedynie do podkreślenia jakiegoś elementu jak np. lustro czy zlew. Więcej niż dwa różne formaty w jednej łazience (nie ważne jaki mają rozmiar) to zły pomysł.

Duże kafelki

Mała łazienka nie wyklucza zastosowania wielkoformatowych płytek, ale… jest to dobry pomysł jedynie po uprzednim zaplanowaniu ich układu, kiedy to mamy pewność, że liczba cięć nie zepsuje ich kształtu pierwotnego. O wiele ważniejszy jest tu umiejętny dobór ich barwy niż ich wielkość.
Dziękujemy abclazienki.pl za konsultację merytoryczną.

Tagged under:

, ,

Log in