Lądowanie sondy na komecie

Największe wydarzenie dekady i pierwsze takie w historii ludzkości tzw. miękkie lądowanie na komecie.
Kosmiczna sonda Sonda Rosetta po 10 latach podróżny dotarła do Komety 67/P Czuriumow-Gierasimienko, na powierzchni której osiadł stukilogramowy lądownik Philae, którego Rosetta transportowała na orbitę komety.

Akcja odbyła się w odległości ponad pięćset milionów kilometrów od Ziemi. Ta odległość jest tak wielka, że sygnał nadany z sondy dociera do Ziemi po 25 minutach! Wydarzenie można było śledzić na żywo na stronie Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Lądownik Philae szczęśliwie odłączy się od Rosetty i po przebyciu około 20 km osiadł na powierzchni komety.
Z niecierpliwością na wieści dotyczące misji czekali również naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Polacy skonstruowali przyrząd o nazwie Mupus, którego zadaniem jest zbadania temperatury komety.

W trakcie trwającego blisko siedem godzin podchodzenia lądownika do komety nie udało się uruchomić specjalnych harpunów, które miały zakotwiczyć lądownik do komety. W ten sposób powstały obawa, że urządzenie zdryfuje w przestrzeń kosmiczną. Na szczęście zdjęcia przesłane z Philae’a ukazały go na skalistej powierzchni komety. ESA podała, że Philae zanim osiadł na powierzchni komety, najpierw dwukrotnie się od niej odbił. Miało to miejsce około godziny 18:30 w środę 12 listopada.

Kometa 67/P Czuriumow-Gierasimienko, ma rozmiar 3 na 5 kilometrów. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki zabranym danym z poszerzą wiedzę na temat powstawania planet oraz życia na Ziemi. Lądownik ma przesyłać dane tak długo jak wystarczy mu energii. Obliczono to na dwa i pół dnia, natomiast sonda ma procować do 2015 roku.

Naukowcy zakładają, że Philae będzie intensywnie przesyłał dane przez dwa i pół dnia lub nawet dłużej – co zależne jest od tempa rozładowywania się jego baterii. Natomiast działalność badawcza próbnika Rosetta ma potrwać do końca 2015 roku.


Foto ESA

 
Google has deprecated the Picasa API. Please consider switching over to Google Photos

Tagged under:

, ,

Log in