Studio Se-ma-for przejęte przez Brytyjczyków


Angielska firma Small Screen Entertainment przejęło łódzkie studio Se-ma-for. Se-ma-for to legendarna wytwórnia filmów dla dzieci, w której powstały takie produkcje jak „Miś Uszatek” „Muminki”, „Zaczarowany ołówek”, „Miś Colargol” czy oscarowy „Piotruś i Wilk”. Powodem przejęcia są długi studia.

Do problemów doszło w związku z produkcją serialu dla dzieci „Parauszek i przyjaciele” rozpoczętej w 2013 roku. Mimo że serial cieszy się ogromnym zainteresowaniem i jest emitowany przez kanał MiniMini+, TVP Puls, TV Trwam. Kupiła go również szkocka telewizja BBC Alba, chętne są także telewizje z Czech i Szwajcarii. Serial był także dofinansowywany z funduszu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a studio zaciągało kolejne pożyczki u zagranicznych producentów. Długów nie udało się spłacić i zgodnie z umową, brytyjska firma Small Screen przejęła 51 procent udziałów w spółce.

Obecnie działające Studio Se-ma-for powstało na bazie słynnego Studia Małych Form Filmowych. W Studiu debiutowali młodzi absolwenci łódzkiej Szkoły Filmowej m.in. Janusz Morgenstern, Roman Polański, Jerzy Antczak, Filip Bajon czy Krzysztof Krauze. Tutaj powstał (1980 r.) pierwszy polski film nagrodzony Oscarem, animowany „Tango” w reżyserii Zbigniewa Rybczyńskiego.
W 1990 roku zmieniono nazwę na Studio Filmowe Semafor i odtąd miały tu powstawać również filmy pełnometrażowe. Plany jednak się zostały zrealizowane. Telewizja Polska wycofała się z realizacji seriali dla dzieci, do tego zaczęły funkcjonować konkurencyjne studia prywatne.
Komitet Kinematografii podjął decyzję o likwidacji państwowego studia Semafor w 1999 roku. Z tego powodu Zbigniew Żmudzki, który był od 1993 w Studiu szefem produkcji, założył spółkę, która przyjęła nazwę Se-ma-for Produkcja Filmowa. Największym sukcesem Se-ma-fora.

Zbigniew Żmudzki zapewnia, że Semafor nie przeniesie się do Londynu. Dalej ma działać Fundacja Filmowa Se-ma-for.

Źródło: narodowalodz.pl / muzeumdobranocek.com.pl

Tagged under:

, , , ,

Log in