Wolsztyn i okolice w dobie Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

23 marca br. w Bibliotece Publicznej w Wolsztynie odbyło się spotkanie z Panem Tomaszem Opaska, który jest autorem książki „Wolsztyn i okolice w dobie Powstania Wielkopolskiego 1918-1919”. Publikacja wydana jest przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Wolsztyn im. St. Platera w ramach obchodów setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego i Wyzwolenia Wolsztyna. Spotkanie poprowadził dr historii Marcin Adamczak.

Tomasz Opaska jest rodowitym Wolsztynianinem, absolwentem wolsztyńskiej „3”, LO i Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Z wykształcenia jest historykiem archiwistą.  Życie zawodowe poświęcił wolsztyńskiej Parowozowni. Jego pasją jest kolejnictwo, podobnie jak zbieranie starych monet, przedmiotów związanych z Wolsztynem i czytanie historycznych książek.

Zainteresowanie autora tematyką powstańczą sięga lat 90-tych. Książka powstała jako plon wieloletnich badań literatury poświęconej Powstaniu Wielkopolskiemu i jest znacznym poszerzeniem pracy magisterskiej autora. W bogato ilustrowanej publikacji ukazane jest m.in. tło historyczne, jaki był Wolsztyn i ówczesne życie sto lat temu oraz przebieg walk na terenie miasta. Jak twierdzi sam autor, podjął się opisania tego tematu, gdyż Powstanie Wielkopolskie bezpośrednio dotyczy naszego miasta i rzutuje na jego dalsze losy.

Podczas spotkania Tomasz Opaska przedstawiał sylwetki dowódców powstania jak i szeregowych żołnierzy z obu stron walk. Opisał dotąd nieznane wydarzenia czy fakty historyczne. Wiele zdjęć w jego książce opublikowano po raz pierwszy. Autor opowiadał o pracy nad materiałami źródłowymi, między innymi część zdjęć pochodzi z muzeum w Rogoźnie czy muzeum w Stęszewie.

Wśród publiczności byli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych: Wojciech Lis, burmistrz Wolsztyna oraz Janusz Mrozkowiak, przewodniczący Rady Powiatu Wolsztyńskiego. Wyrazili oni obaj uznanie wobec autora za jego pracę i złożyli mu gratulacje. Promocję uświetniła swoim śpiewem Patrycja Krawczyk, a po części oficjalnej można było skosztować okolicznościowego tortu oraz napić się kawy.

Źródło: Biblioteka Publiczna w Wolsztynie

Log in