Wolsztyński Słownik Powstańców Wielkopolskich

3 stycznia br. w Bibliotece w Wolsztynie odbyła się promocja książki Jacka Piętki „Wolsztyński Słownik Powstańców Wielkopolskich”.
Książka została wydana przez Bibliotekę w ramach cyklu „Ocalić od zapomnienia”. W książce zawarto 281 życiorysów powstańców związanych z Ziemią Wolsztyńską i wyzwoleniem Wolsztyna.

Jacek Piętka urodził się w 1947 roku w Adamowie koło Wolsztyna jako syn kierownika miejscowej szkoły. Jest absolwentem Technikum Mleczarskiego we Wrześni, zawodowo związał się z przemysłem mleczarskim. Kierował zakładami mleczarskimi w Błotnicy i Śmiglu. Następnie był wiceprezesem Obrzańskiej Spóldzieni Mleczarskiej w Kościanie. W latach 1998-2010 prowadził własną działalność gospodarczą.
Od roku 1990 jego pasją stałą się genealogia. W 2006 roku został współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Genealogicznego w Zielonej Górze i w 2008 roku Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego „Gniazdo” w Mnichowie koło Gniezna. Jest we władzach tego ostatniego towarzystwa. Angażuje się w jego rozwój, realizuje projekty i zarządza nimi. Jednym z nich jest ostatni projekt „Wielkopolscy księża od XVII do XX wieku”. Obecnie bierze także udział w projekcie mającym na celu spisanie biogramów wszystkich uczestników Powstania Wielkopolskiego.
Od 50 lat jest żonaty, ma dwoje dzieci.

Spotkanie w wolsztyńskiej bibliotece prowadził Zbigniew Kowalewicz, prezes koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Wolsztynie. Wydarzenie cieszyło się sporym zainteresowaniem. Autor opowiadał o pracy nad książką, w jaki sposób zdobywał informacje, z jakich korzystał źródeł.

Źródło: Biblioteka Publiczna w Wolsztynie / Wolsztyński Słownik Powstańców Wielkopolskich

Log in