Historia Michała Drzymały w najstarszym polskim filmie z 1908 roku

Poniższy film z 1908 roku, który przedstawia kilka scen z życia Michała Drzymały, zamieszczono w serwisie encyklopediawielkopolan.pl. Na podstronie prezentującej Michała Drzymałę znajdziemy m.in. informacje dotyczące pochodzenia, dzieciństwa, kalendarium, historię zakupu wozu oraz drzewo genealogiczne Drzymałów.


Biografię zaprezentowaną w Encyklopedii Wielkopolan przygotowali uczniowie ze szkoły w miejscowości Jabłonna. Jak już wcześniej informowaliśmy uczniowie z Jabłonnej są także autorami biogramu o Zenonie Zającu z Cegielska.

Oryginalny film „Pruska kultura” powstał na przełomie 1907 i 1908 roku we Wrześni. Jest to najstarszy polski film fabularny, a jego autorem jest Mojżesz Towbin, który był założycielem warszawskiego kantoru kinematograficzny „Siła”. Twórcy „Pruskiej kultury” liczyli na to, że ze względu na poruszaną w filmie tematykę zaboru pruskiego, uda im się uniknąć cenzury ze strony władz carskich. Niestety, zakaz projekcji filmu przed polską publicznością, sprawił, że jego projekcje odbyły się tylko w Rosji, Włoszech i Francji.
W 2000 roku kopia filmu „Les martyres de la Pologne”, odkryta została we Francji przez Małgorzatę i Marka Hendrykowskich z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dzieło po latach odświeżono i w 2009 roku we Wrześni odbyła się premiera filmu, do którego muzykę napisał Krzesimir Dębski.
Pełną, 8 minutową wersję „Cierpienia Polski” można obejrzeć poniżej.

Źródło: encyklopediawielkopolan.pl / wikipedia.org / wprost.pl

Log in