Goście z Francji w Grodzisku Wlkp

Spotykają się regularnie od 1999 roku, poznają kulturę, historię i zwyczaje. Pomimo bariery językowej i odległości ich przyjaźń trwa.
Od 8 do 13 lipca w Grodzisku Wielkopolskim gościli mieszkańcy partnerskiej gminy Betton. 30 – osobowa grupa rozpoczęła wakacje w Polsce od dwudniowego pobytu nad polskim morzem, a w środę wieczorem przyjechali do Grodziska Wielkopolskiego.
Czwartek rozpoczął się spotkaniem z Burmistrzem Grodziska Wielkopolskiego Henrykiem Szymańskiem. Goście wysłuchali informacji na temat wznowienia produkcji piwa grodziskiego. Bezpośrednio po spotkaniu, goście udali się na całodniową wycieczkę do Poznania, gdzie zwiedzili Stare Miasto, poznańską katedrę, odbyli także autobusową przejażdżkę po nowszych dzielnicach Poznania.
[wp_ad_camp_1]
W piątek, w godzinach porannych, w asyście swych polskich gospodarzy pojechali do stolicy wina – Zielonej Góry. Tam uczestnicy zwiedzili jedyne w Polsce Muzeum Wina, Muzeum Tortur, Palmiarnię, Kościół p.w. Najświętszego Zbawiciela, Kościół p.w. M.B Częstochowskiej, Konkatedrę p.w. Św. Jadwigi, Ratusz i Stary Rynek. Z Zielonej Góry udali się do miejscowości Łaz, do winiarni „Miłosz”. Zaletą tej winnicy jest to, że uprawia się tam wyłącznie szlachetną winorośl, vitis viniferę. W trakcie spotkania uczestnicy dowiedzieli się ciekawostek na temat uprawy winorośli i produkcji wina, mogli spróbować lokalnych produktów.
Po spotkaniu w winnicy, wszyscy pojechali do Łagowa, na krótki wypoczynek nad jeziorem.
Sobotnie przedpołudnie upłynęło w atmosferze zawodów strzeleckich i animacji prowadzonych przez Wolontariat Senioralny przy Gminnym Centrum Pomocy Środowiskowej w Grodzisku Wielkopolskim. W turnieju strzeleckim o Puchar Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego, pierwsze trzy miejsca zajęli Francuzi.
Wieczorem, organizatorzy zaprosili gości z Betton, ich gospodarzy i pozostałych członków Stowarzyszenia na Rzecz Współpracy z Zagranicą, do CK Rondo, na koncert w wykonaniu dwóch artystów scen polskich: Eweliny Rajchel i Piotra Kałużnego. W ich repertuarze nie zabrakło piosenek francuskich. Goście z Betton byli pod wielkim wrażeniem ich interpretacji. Po koncercie był czas na wspólną biesiadę i rozmowy, a także degustację polskich potraw.
Niedziela – jak to jest już od lat w tradycji tych spotkań – zorganizowana została przez poszczególne rodziny. Były wycieczki do Kórnika, Rogalina, Gostynia, Wolsztyna… wszystko po ty, pokazać nasz kraj.
W poniedziałek goście opuścili Grodzisk Wlkp.
Spotkanie zostało przygotowane i zrealizowane przez Grodziskie Stowarzyszenie na Rzecz Współpracy z Zagranicą i współfinansowane z budżetu gminy Grodzisk Wielkopolski, zgodnie z umową o wsparcie realizacji zadania publicznego pod nazwą „Rozwijanie kontaktów i współpracy między społeczeństwami Gmin zaprzyjaźnionych z gminą Grodzisk Wielkopolski”.

[wp_ad_camp_1]

Źródło: UM Grodzisk Wlkp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zBLOGowani.pl

Log in