Rodzice chcą mieć wybór


17 grudnia, Stowarzyszenie i Fundacja Rzecznik Praw Rodziców złożyli w sejmie 287 tysięcy 430 podpisów pod obywatelskim projektem ustawy „Rodzice chcą mieć wybór”. Głównym założeniem projektu ustawy jest prawo wyboru przez rodziców, czy wysłać dzieci do szkoły w wieku 6 czy 7 lat. Kolejnym istotnym elementem zgłoszonej ustawy, to realny wpływ rodziców na program nauczania. Ustawa ma gwarantować także prawo wyboru podręczników przez rodziców i nauczycieli, a nie rząd. Na wniosek rodziców przywrócone zostaną zajęcia dodatkowe.
Stowarzyszenie i Fundacja Rzecznik Praw Rodziców 15 września br. oficjalnie zgłosiło inicjatywę w sejmie, a następnie przystąpiło do zbierania kolejnych podpisów pod ustawą. Termin minął 12 grudnia i do tego czasu udało się zebrać ponad 287 tysięcy z wymaganych 100.
Akcja zyskała wielkie grono zwolenniku i warto wspomnieć, że włączyło się w nią, kilka znanych osób m.in. Magdalena Stużyńska (aktorka z serialu „Przyjaciółki”) oraz Kazik Staszewski.


Inicjatywa została wsparta przez ludzi z całego kraju, w tym również z naszego regionu. Podpis pod projektem ustawy złożyli rodzice z Grodziska Wlkp – 47, Wolsztyna – 101 , Rakoniewic 96, Kościana – 128, Sulechowa – 288.
W ciągu najbliższych trzech miesięcy Marszałek Sejmu powinien wyznaczyć termin pierwszego czytania projektu obywatelskiego. Dalej, po pierwszym czytaniu odbędzie się głosowanie nad przyjęciem ustawy do dalszych prac lub jej odrzuceniem.
Z projektem ustawy można się zapoznać na stronie Stowarzyszenia i Fundacji lub klikając w ten odnośnik (PDF).
„Rodzice chcą mieć wybór” to nie pierwsza akcja, zorganizowana przez Stowarzyszenie i Fundację. Pierwszą inicjatywą była zbiórka podpisów pod akcją Ratuj Maluchy, którą w sumie poparło ponad 70 tys. osób. Dzięki temu przedsięwzięciu odroczono reformę obniżenia wieku szkolnego o trzy lata (do 2012). „Sześciolatki do przedszkola” to druga inicjatywa Stowarzyszenia. Tym razem podpisało się pod nią 347 tysięcy osób.
Blisko milion podpisów zebrano pod wnioskiem o referendum edukacyjne „Ratuj Maluchy i starsze dzieci też”. W tym przypadku rząd znowu odroczył reformę, zwalniając z obowiązku szkolnego sześciolatki z drugiej połowy rocznika 2008.

 
Google has deprecated the Picasa API. Please consider switching over to Google Photos

Źródło: Stowarzyszenie i Fundacja Rzecznik Praw Rodziców

Tagged under:

,

Log in