Siedlec – X Międzynarodowy Rajd Rowerowy


W dniach od 16 do 18 maja 2014 r. odbył się X Międzynarodowy Rajd Rowerowy Powiatu Wolsztyńskiego i Powiatu Dahme – Spreewald (Niemcy). W roku bieżącym współorganizatorem wydarzenia była gmina Siedlec.Po krótkim powitaniu przez Starostę Wolsztyńskiego Ryszarda Kurpa i Wójta Gminy Siedlec Adama Cukiera uczestnicy wyruszyli na trasę, która przebiegała przez miejscowości Regionu Kozła tj. Wąchabno, Małą Wieś, Kopanicę, Linie, Babimost, Podmokle Małe, Kosieczyn, Chlastawę, Nądnię, Zbąszyń, Chobienice, Siedlec, Żodyń, Jaromierz, Kopanicę, Wąchabno. Po pierwszym postoju nad jeziorem w miejscowości Linie cykliści udali się do Miejskiego Ośrodka Kultury w Babimoście, gdzie zostali poczęstowani przez pracowników kawą i herbatą a instruktor Marcin Szczechowiak przedstawił budowę kozła – instrumentu będącego symbolem naszego regionu, a także zagrał na nim. Po przerwie wyjechano w dalszą trasę. W Podmoklach Małych zwiedzono skansen, w którym zgromadzono urządzenia rolnicze, używane w przeszłości przez rolników. W miejscowości Chlastawa, korzystając z uprzejmości pani Ireny Chłopek, obejrzano kościółek z XVII wieku, na temat którego wiele cennych informacji przekazała pani Irena. W kolejnej miejscowości tj. Nądni, pan Marian Kwaśny zaprosił uczestników rajdu do swojej kuźni, w której opowiedział w bardzo interesujący sposób o pracy kowala. Nadmienić trzeba, że kuźnia jest przygotowywana do remontu i duża część eksponatów została już z niej wywieziona. W tej samej miejscowości uczestnicy rajdu mogli odpocząć w Wigwamie i posilić się pyszną grochówką. W Zbąszyniu cykliści obejrzeli rynek i udali sie w drogę powrotną do Wąchabna.

W sobotę 17 maja 2014 r. trasa rajdu wiodła przez następujące miejscowości: Wąchabno, Małą Wieś, Kopanicę, Jaromierz, Żodyń, Siedlec, Reklin, Ruchocki Młyn,Wolsztyn, Nialek Wielki, Krutlę, Obrę, Jażyniec, Jaromierz, Kopanicę, Małą Wieś, Wąchabno. W Gminnym Ośrodku Kultury w Siedlcu uczestnicy obejrzeli wystawę obrazów Krzysztofa Czwojdraka. Dalsza część rajdu wiodła Szlakiem Żurawim, po którego przejechaniu zatrzymano się w wolsztyńskim Fala Parku (głównie z powodu deszczu). Obiekt bardzo spodobał się gościom z Niemiec. Gdy deszcz ustał cykliści udali się do Obry by wraz z przewodnikiem zwiedzić Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Po wizycie w klasztorze wszyscy udali się w drogę powrotną do Wąchabna, do którego dotarli przemoczeni, ale zadowoleni.

Trasa niedzielnego, czyli ostatniego dnia rajdu wiodła przez: Wąchabno, Małą Wieś, Kopanicę, Jaromierz, Żodyń, Siedlec, Karnę, Tuchorzę, Boruję, Mariankowo, Belęcin, Tuchorzę, Starą Tuchorzę, Kiełpiny, Siedlec, Żodyń, Kopanicę, MałąWieś, Wąchabno. Tego dnia uczestnicy dzięki uprzejmości pana Krzysztofa Szermenta mogli odpocząć w wigwamie w Tuchorzy. Po powrocie z trasy po obiedzie pan Starosta Wolsztyński Ryszard Kurp oraz Wójt Gminy Siedlec uroczyście zakończyli rajd dziękując wszystkim za uczestnictwo i organizację rajdu. Tradycyjne już najstarszy i najmłodszy uczestnik rajdu otrzymali okolicznościowe dyplomy. W tym roku najstarszym cyklistą był pan Wolfgang Mutscher a najmłodszym pani Lea Ebert (tłumaczka). Atmosfera w czasie rajdu była wspaniała, dzięki samym uczestnikom a także właścicielom gospodarstwa agroturystycznego, w którym zostali zakwaterowani tj. Kazimierze i Zdzisławowi Kasprzakom.

W sumie w ciągu trzech dni pokonano trasę ok 190 km.

UG Siedlec

zBLOGowani.pl

Log in