Świece sojowe – idealny pomysł na poprawę samopoczucia i relaks

Powstające z wosku sojowego świece sojowe cieszą się w ostatnich latach ogromną popularnością. Wosk będący pochodną oleju sojowego jest uważany za bardziej ekologiczny, świecie sojowe cieszą się więc opinią przyjaznych środowisku naturalnemu. 

Jak powstają świecie sojowe?

Powstawanie świec sojowych jest procesem składającym się z kilku etapów. W czasie pierwszego z nich soja jest zbierana i poddawana ekstrakcji, w czasie której dochodzi do wyodrębnienia oleju z jej nasion. W celu uzyskania wosku sojowego, olej sojowy poddawany jest procesowi uwodornienia, który polega na uwodornieniu nienasyconych kwasów tłuszczowych w celu uzyskania bardziej stabilnego i stałego produktu. Do wosku sojowego mogą być dodawane różne substancje, takie jak barwniki, olejki eteryczne lub sztuczne aromaty, w celu nadania świecom konkretnego wyglądu i zapachu.

Świece sojowe i ich zalety

Popularność świec sojowych to w dużej mierze zasługa ich naturalnego pochodzenia. Nietrudno się jednak domyślić, że mamy do czynienia z rozwiązaniami posiadającymi także szereg innych zalet. W tym kontekście warto wspomnieć choćby o tym, że świece sojowe nie zawierają toksycznych substancji, takich jak benzen czy toluen, które mogą być obecne w niektórych świecach parafinowych. Są bardziej przyjazne dla środowiska i zdrowia, a do tego mają tendencję do dłuższego czasu palenia w porównaniu do świec parafinowych. Wosk sojowy ma niższy punkt topnienia, co oznacza, że rozpuszcza się powoli, umożliwiając dłuższe cieszenie się płomieniem świecy. Plusem tej grupy rozwiązań jest także to, że wosk sojowy ma zdolność do lepszego przenoszenia zapachu olejków eterycznych lub aromatów, co oznacza, że świece sojowe mogą wypełniać pomieszczenie przyjemnym aromatem. Również sam wyciek świecy sojowej nie musi być problemem, bo wosk można zazwyczaj łatwo usunąć z tkanin lub powierzchni za pomocą ciepłej wody i mydła. Nie pozostawiają trwałych plam, tak jak parafinowe świeczki.

Czy świece sojowe mają wady?

Osoby zastanawiające się nad zakupem świec sojowych, muszą się liczyć z pewnymi niedogodnościami. Tu na pierwszy plan wysuwa się to, że świece sojowe mogą być nieco droższe od tradycyjnych świec parafinowych. Proces produkcji wosku sojowego i jego składniki mogą być kosztowne, co może wpływać na wyższą cenę detaliczną. Należy też pamiętać o tym, że wosk sojowy jest mniej stabilny niż parafinowy i może mieć tendencję do zmiany kształtu w różnych warunkach temperaturowych. W ciepłych pomieszczeniach może się skurczyć, a w chłodnych może się rozszerzać.

Log in