Trzeci festyn przy wiatraku w Grodzisku Wlkp

W niedzielę 28 czerwca, po raz trzeci mieszkańcy Grodziska Wielkopolskiego i okolic bawili się wspólnie podczas „Festynu przy Wiatraku”.
Na scenie zaprezentowały się przedszkolaki z Przedszkola Gminnego. Maluchy śpiewem, tańcem i wierszami przybliżyły wszystkim tradycje i obrzędy związane z Nocą Kupały. Tuż po maluszkach na scenię zaprezentowała się grupa Lajkoniki Zespołu Tańca Ludowego Cybinka Grodzisk.
W czasie, występu kabaretu „Wiaruchna” z Urbanowa, najmłodsi mogli skorzystać z przygotowanych dla nich konkursów toczenia kapusty, skoków w workach, rzutu beretem czy toczenia balotów, biegu z piłeczką na łyżeczce. Chętnych nie brakowało również do udziału w warsztatach rękodzieła ludowego, garncarstwa czy warsztatach wikliniarskich.

Jak się okazało podczas festynu, dzieci całkiem nieźle radzą sobie z poznańską gwarą i bardzo szybko odgadywały gwarowe określenia przedmiotów, części ciała czy czynności. Z minuty na minutę na terenie Centrum Ekologiczno – Edukacyjnego „Pod chmurką” robiło się też bardziej kolorowo, a to za sprawą pomalowanych buziek najmłodszych uczestników festynu. Zarówno dzieci jak i dorośli chętnie próbowali swoich sił w dojeniu krowy.
Długa kolejka ustawiała się przed wiatrakiem który tego dnia dostępny był dla zwiedzających. Historię wiatraków wietrznych oraz młynarstwa przybliżał chętnym Jarosław Jankowski kustosz Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej. Przy stoisku Muzeum wszyscy chętni mogli wziąć udział w konkursach związanych z tradycjami młynarskimi.
Na stoisku Gminnego Centrum Informacji każdy mógł poznać historię miasta oraz nabyć pamiątki związane z Grodziskiem, Wielkopolskim.
Po raz trzeci, podczas festynu nie zawiodły członkinie Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenie gminy Grodzisk Wielkopolski, które przygotowały mnóstwo dań regionalnych. Każdy z obecnych mógł spróbować kapuśniaku z kwaśnej kapusty, szarych kluch, pierogów, kaszanki, różnego rodzaju ciast i wielu innych potraw tradycyjnej, wielkopolskiej wsi.
Niedzielny festyn zakończył występ Poznańskiej Kapeli Biesiadnej.

 
Failed to get data. Error:
Start tag expected, '<' not found

Data returned by Google:
The Picasa API is deprecated. See https://developers.google.com/picasa-web/ for more details and the migration guide.

Źródło UM Grodzisk Wlkp

zBLOGowani.pl

Log in