Trzeci festyn przy wiatraku w Grodzisku Wlkp

W niedzielę 28 czerwca, po raz trzeci mieszkańcy Grodziska Wielkopolskiego i okolic bawili się wspólnie podczas „Festynu przy Wiatraku”.
Na scenie zaprezentowały się przedszkolaki z Przedszkola Gminnego. Maluchy śpiewem, tańcem i wierszami przybliżyły wszystkim tradycje i obrzędy związane z Nocą Kupały. Tuż po maluszkach na scenię zaprezentowała się grupa Lajkoniki Zespołu Tańca Ludowego Cybinka Grodzisk.
W czasie, występu kabaretu „Wiaruchna” z Urbanowa, najmłodsi mogli skorzystać z przygotowanych dla nich konkursów toczenia kapusty, skoków w workach, rzutu beretem czy toczenia balotów, biegu z piłeczką na łyżeczce. Chętnych nie brakowało również do udziału w warsztatach rękodzieła ludowego, garncarstwa czy warsztatach wikliniarskich.

Jak się okazało podczas festynu, dzieci całkiem nieźle radzą sobie z poznańską gwarą i bardzo szybko odgadywały gwarowe określenia przedmiotów, części ciała czy czynności. Z minuty na minutę na terenie Centrum Ekologiczno – Edukacyjnego „Pod chmurką” robiło się też bardziej kolorowo, a to za sprawą pomalowanych buziek najmłodszych uczestników festynu. Zarówno dzieci jak i dorośli chętnie próbowali swoich sił w dojeniu krowy.
Długa kolejka ustawiała się przed wiatrakiem który tego dnia dostępny był dla zwiedzających. Historię wiatraków wietrznych oraz młynarstwa przybliżał chętnym Jarosław Jankowski kustosz Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej. Przy stoisku Muzeum wszyscy chętni mogli wziąć udział w konkursach związanych z tradycjami młynarskimi.
Na stoisku Gminnego Centrum Informacji każdy mógł poznać historię miasta oraz nabyć pamiątki związane z Grodziskiem, Wielkopolskim.
Po raz trzeci, podczas festynu nie zawiodły członkinie Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenie gminy Grodzisk Wielkopolski, które przygotowały mnóstwo dań regionalnych. Każdy z obecnych mógł spróbować kapuśniaku z kwaśnej kapusty, szarych kluch, pierogów, kaszanki, różnego rodzaju ciast i wielu innych potraw tradycyjnej, wielkopolskiej wsi.
Niedzielny festyn zakończył występ Poznańskiej Kapeli Biesiadnej.

 
Google has deprecated the Picasa API. Please consider switching over to Google Photos

Źródło UM Grodzisk Wlkp

zBLOGowani.pl

Log in